امروز : شنبه یکم اردیبهشت 1403
اخبار

اخبار


اخبار دانشگاه

RSS
پنجاهمین نشست معاونان آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: پنجاهمین نشست معاونان آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور۱۸ مرداد  با حضور معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درسازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد.
در این همایش که با محوریت" آموزش عالی؛ کیفیت و تحول"و با رویکرد توجه به احکام برنامه ششم توسعه برگزار شد، وضعیت موجود و چالش های پیش روی آموزش عالی کشور، ضرورت تأمل در کارکردهای دانشگاه و آموزش دانشگاهی، مطالعه تطبیقی نقش دولت در توسعه آموزش عالی؛ جایگاه علوم انسانی، نظام سنجش و پذیرش دانشجو، راهکارهای ارتقاء مراکز آموزش عالی، چالش ها، راهکارها و راهبردهای ارتقاء کیفیت، مدیریت منطقه ای و استقرار سامانه آموزش عالی ( HES ) توسط صاحب نظران مدعو مطرح و دیدگاه های معاونان آموزشی شرکت کننده در همایش مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
دکترمجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  پس از ارائه سخنان در خصوص نظام آموزشی گفت: ۳۷ درصد جمعیت دانشجویی کشور در دانشگاه آزاد اسلامی، ۱۶ درصد در دانشگاه های دولتی، ۱۶ درصد در دانشگاه پیام نور، ۱۱ درصد در دانشگاه جامع علمی -کاربردی، ۵ درصد در دانشگاه های فنی و حرفه ای، ۲ درصد در دانشگاه فرهنگیان ومابقی نیز در سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی حضور دارند.
 در این نشست که دکتر فدایی معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی قم نیز حضور داشت، دکترشریعتی نیاسر ادامه داد: ۴۸ درصد دانشجویان در گروه علوم انسانی، ۳۲ درصد در گروه فنی مهندسی، ۶ درصد در گروه علوم پایه، ۶ درصد در گروه پزشکی و بقیه در سایر گروه ها مشغول به تحصیل هستند.
وی با اشاره به اینکه ۴۶ درصد دانشجویان را خانم ها و ۵۴ درصد آن را آقایان تشکیل می دهند گفت: ۴۷ درصد از اعضای هیئت علمی کشور در مرتبه استادیاری و ۳۵ درصد اعضای هیئت علمی نیز هنوز در مرتبه مربی و ۵ درصد از اعضای هیئت علمی استاد تمام هستند.
دکترشریعتی نیاسر خاطرنشان کرد: روند تأسیس موسسات آموزش عالی از سال ۷۳ تا ۸۳ شیب ملایمی داشته به طوری که طی این مدت به ۴۴ مورد رسیده است و این در حالی است از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ ما شاهد افزایش فزاینده غیرانتفاعی ها هستیم.
معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه به ارائه آمارهای مختلفی پرداخت و در نهایت بر ضرورت ارتقای کیفیت در آموزش عالی اشاره کرد و گفت: همه دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی باید مسئله کیفیت را در رأس اهمیت قرار دهند و سایر دانشگاهها که از زیرنظامهای آموزش عالی هستند هم باید به صورت جدی به این مسئله توجه کند.
در پایان نیز شرکت کنندگان در همایش ضمن تأیید اقدامات مسئولانه اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص ساماندهی و قانونمند کردن گسترش دانشگاهها، رشته محل ها و مقاطع تحصیلات دانشگاهی و اظهار امیدواری نسبت به هماهنگی و همسویی مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی با سیاست ها و مصوبات شورای گسترش آموزش عالی، آمادگی خود را برای مشارکت فعالانه در پیشبرد و اجرای طرح آمایش آموزش عالی، حرکت در مسیر مأموریت گرایی و رفع مشکلات محلی، استانی، منطقه ای و ملی، برحسب مأموریت های تعیین شده، ابراز داشتند. همچنین ارتقای وضعیت کنونی آموزش و پژوهش را از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستار شدند.
 
سرپرست جدید مدیریت کل امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه منصوب شد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: طی حکمی از جانب دکتر بهرام خوشنویسان رئیس دانشگاه صنعتی قم دکتر سید محمد دهقان به عنوان سرپرست مدیریت کل امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه منصوب شد.
بخشی ازمتن این حکم به شرح ذیل است:
نظر به تعهد و تجارب جناب عالی و در راستای تحقق هر چه بیشتر اهداف علمی و فرهنگی دولت تدبیر و امید و در سایه الطاف نظام مقدس جمهوری اسلامی به موجب این حکم به عنوان سرپرست مدیریت کل امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه منصوب می شوید.
همچنین از زحمات دکتر محبوبه شمسی در زمان تصدی مدیریت کل امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تشکر و قدردانی به عمل آمد.
رئیس دانشگاه صنعتی قم با صدور پیامی روز خبرنگار را تبریک گفت
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: دکتر بهرام خوشنویسان رئیس دانشگاه صنعتی قم با صدور پیامی روز خبرنگار را تبریک گفت. متن پیام به شرح ذیل است:
«ن والقلم و ما یسطرون»
سوگند به قلم و آنچه می‌نویسد.
17 مرداد ماه «روز خبرنگار » روز باشکوه مجاهدان عرصه اندیشه و قلم را تبریک عرض نموده وضمن پاسداشت خاطره شهدای اصحاب رسانه، همت و تلاش شما عزیزان را در اطلاع ‌رسانی آگاهانه و به هنگام ارج می‌نهم.
بی شک در این برهه از زمان خبرنگاران دلسوز و فرهیخته بازوی مسئولان، چشم بینا، گوش شنوا و زبان گویای مردم هستند. آنها با وجدانی بیدار و حفظ اصول کامل اخلاق حرفه ای با بیان نافذ، شیوا و گیرایشان دررشد و آگاهی ملت نقش بسزایی دارند و رسالت خطیر خود را به جای می آورند.
این روز را به همه خبرنگاران، نویسندگان، روزنامه نگاران و صاحبان اندیشه و قلم در عرصه اطلاع رسانی تبریک و تهنیت عرض می نمایم و دست شما عزیزان را جهت تعاملات و همکاری های سازنده به گرمی می فشارم.

 

 

 

 

 

 

 

ورود کاربران
ثبت نام بازنشانی رمز ورود