امروز : جمعه بیست و چهارم فروردین 1403
اخبار

اخبار


اخبار دانشگاه

RSS
بیانیه دانشگاه صنعتی قم به مناسبت رحلت آیت الله مهدوی کنی (زید عزه)
انا لله و انا الیه راجعون
روح بلند و ملکوتی آیت الله مهدوی کنی به ملکوت اعلی پیوست
رحلت عالم ربانی،استاد اخلاق و معرفت،فقیه بصیر و یار دیرین امام و رهبری باعث تاسف و تاثر ایرانیان شده است .چرا که انقلاب اسلامی داغدار یکی از بزرگ ترین مبارزان حق علیه باطل می باشد.بزرگ مردی که در کنار امام خمینی (ره) با تحمل شکنجه و تهدید رژیم طاغوت استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را به ایران و ایرانی هدیه کرد. دانشمند فرهیخته ای که در هر گوشه ای از نظام مقدس جمهوری از جمله عضویت در شورای نگهبان،مجلس خبرگان رهبری،شورای انقلاب ،شورای عالی انقلاب فرهنگی با عملکرد درخشانش ارادت خود را به امام و شهدا نمایان نموده است. همچنین آیت الله مهدوی کنی با تعلیم طلاب و دانشجویان حوزه علمیه مروی و دانشگاه امام صادق (ع) در اعتلای دینی و اخلاقی جوانان این مرز و بوم نقشی بسزا داشته است .
جامعه دانشگاهی دانشگاه صنعتی قم رحلت جانسوز این عالم ربانی را به پیشگاه ولی عصر (عج)،مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ملت شهید پرور ایران تسلیت عرض می نماید . از خداوند متعال صبر جمیل برای بازماندگان و اجر جزیل برای ایشان مسئلت داریم.

 

آیت الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری دار فانی را وداع گفت
امام خمینی (ره)فرمودند:وزارت کشور از وزارت خانه های بسیار وسیع است و بحمدالله در راسش هم آقای مهدوی کنی واقع شدند که ما از سابق به ایشان ارادت داشتیم و حالا هم ارادت داریم و بعد هم ارادت خواهیم داشت.
جامعه دانشگاهی دانشگاه صنعتی قم ضایعه بزرگ رحلت ایشان را به همه ایرانیان به ویژه جامعه دانشگاهی تسلیت می گوید
سخنرانی علمی دکتر سپهر رواتی از محققان دانشگاه کانادا
با حضور دکتر سپهر رواتی محقق دانشگاه Ecole polytecniquede montrel کانادا ،سخنرانی علمی با موضوع آلیاژهای پلیمری روز چهارشنبه 93/7/30 در سالن شهید آخوندی دانشگاه صنعتی قم برگزار می گردد.
 سمینار کیهان شناسی ،جستجوها و پرسش ها
 سمینار کیهان شناسی ،جستجوها و پرسش ها در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد
 سومین سمینار دانشکده علوم پایه با موضوع کیهان شناسی، جستجوها و پرسش ها به همت دانشکده علوم پایه با حضور اساتید،کارمندان و دانشجویان روز شنبه 93/7/26 از ساعت 12/30 الی 13/30 در سالن همایش های شهید آخوندی برگزار شد.
دکتر اربابی سخنران این سمینار به مواردی چون مفاهیم بنیادی کیهان شناسی و روشهای رصدی که امروزه پر کاربرد تر می باشند را مورد بحث قرار داد. وی افزود: این روشها شامل مطالعه تابش زمینه کیهان (CMB) ساختار بزرگ مقیاس عالم (LSS) و ابرنواخترهای نوع یک ای (SNIa) دوردست می باشد.
دکتر اربابی از اساتید هیئت علمی دانشکده علوم پایه با اشاره به اینکه در سال های اخیر برخی از جوایز نوبل مربوط به نجوم بوده است ، خاطر نشان کرد: کشف تخت بودن هندسه عالم با استفاده از تابش زمینه کیهان سال 2006  و انبساط شتابدار عالم به وسیله ابرنو اخترهای دوردست سال 2011 از جمله این موارد است.
وی افزود: با این وجود پرسشهای بسیاری تا امروز بدون جواب باقی مانده اند،که ابهام آمیز ترین آنها ماده تاریک و انرژی تاریک است که 95% عالم را تشکیل می‌دهند، همچنین پرسشهای مهمی درباره عالم اولیه باقی مانده اند که به دوران تورم و شرایط اولیه عالم در مهبانگ مربوط می شوند. و این پرسش که منشا عدم تقارن باریونها چیست کماکان بی جواب مانده است.
 

سمینار کیهان شناسی ،جستجوها و پرسش ها

سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 ساعت 3:32 ب ظ
طرح پایش سلامت دانشجویان ورودی 93
طرح پایش سلامت جسم وروان ویژه دانشجویان جدیدالورود مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی قم اجرا شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی قم ، جناب آقای نصیری مسئول مرکز مشاوره و بهداشت دانشگاه در این باره اظهار داشت: با توجه به تاکید دفتر مرکزی مشاوره و سلامت وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری بر اجرای طرح پایش سلامت جسم و روان، این بخش به عنوان یکی از مراحل ثبت نام دانشجویان ورودی جدید تلقی شده و مراجعه کلیه دانشجویان ورودی 93 برای شرکت در طرح پایش سلامت الزامی است .
وی با اشاره به سابقه اجرای طرح در سال های گذشته افزود: طرح پایش در دو بخش سلامت جسم و روان هر سال برای دانشجویان روزانه ورودی همان سال اجرای می شده است ،اما امسال بر اساس اعلام و تاکید وزارت علوم ،تحقیقات و فن آوری، این طرح همه دانشجویان روزانه و شبانه را پوشش خواهد داد.
جناب آقای نصیری مسئول مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه صنعتی قم تصریح کرد: نیروهای این مرکز در روزهای ثبت نام و تحویل مدارک دانشجویان جدیدالورود با تکمیل پرونده و ارائه تاریخ پذیرش مشخص شده برای هر نفر، کار پایش سلامت دانشجویان را انجام خواهند داد.
وی با اشاره به مراحل اجرایی این طرح افزود:در اجرای این طرح، غربالگری سلامت جسم، سلامت روان و همچنین وضعیت تندرستی دانشجویان مورد بررسی و دقت نظر قرار می گیرد. همچنین دانشجویان با پر کردن پرسشنامه های اولیه و انجام معاینات پزشکی در این طرح شرکت می نمایند و مرکز بهداشت و مشاوره پس از بررسی اطلاعات واصله در صورت لزوم، مواردی که نیاز به پیگیری داشته باشد را مورد دقت و بازبینی قرار می‌دهد. وی تأکید کرد: در این مرحله، ارجاع به انجام آزمایش و بررسی‌های دقیق از سوی پزشک جهت رسیدن به نتیجه مطلوب مورد پیگیری مکرر این مرکز خواهد بود.
جناب آقای نصیری هدف از برگزاری این طرح را به دست آوردن اطلاعات کلی از سلامت دانشجویان ورودی جدید جهت پیگیری مشکلات جسمی و روانشناختی دانشجویان و کمک به بر طرف شدن آن دانست.
شایان ذکر است علاوه بر پایش سلامت جسم و روان دانشجویان ورودی 93، کارگاه های مهارت های زندگی ، مدیریت زمان و برنامه ریزی تحصیلی نیز در ماه های آغازین سال تحصیلی برگزار خواهد شد.
 

طرح پایش سلامت دانشجویان ورودی 93

سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 ساعت 3:29 ب ظ
سمینار نقطه ثابت و کاربرد ها
 به نقل از روابط عمومی دانشگاه: چهارمین سمینار دانشکده علوم پایه با موضوع نقطه ثابت و کاربردها با سخنرانی دکتر آل عمران روز یکشنبه 93/7/27 از ساعت 12/30 الی 13/30 با حضور اساتید و دانشجویان در سالن همایش های شهید آخوندی دانشگاه صنعتی قم برگزار شد.
 در این سمینار به نظریه نقطه ثابت و کاربردهای آن در معادلات، نظریه بازی ها، اقتصاد، سیستم های دینامیکی و …اشاره شد. همچنین معرفی نقطه ثابت و چگونگی پیدا کردن ریشه یک معادله، تضمین وجود جواب معادله دیفرانسیل و کاربرد قضیه باناخ در فشرده سازی تصاویر مورد بررسی قرار گرفت.
در انتها نیز به کاربرد قضیه براور در تضمین وجود نقطه تعادل نش در نظریه بازی ها نیز اشاره شد.
 

سمینار نقطه ثابت و کاربرد ها

سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 ساعت 3:10 ب ظ
سند راهبردی 10 ساله دانشگاه تهیه و تدوین می شود
به نقل از روابط عمومی دانشگاه: شورای برنامه ریزی دانشگاه صنعتی قم متشکل از معاونین و مدیران دانشگاه ، همچنین کارشناسان صاحب نظر استان با هدف تهیه و تدوین سند راهبردی 10 ساله دانشگاه صنعتی قم تشکیل گردید.
طبق برنامه ریزی های صورت گرفته نسخه اولیه این سند با نظارت مسئولین و نخبگان استان، مسئولین و کارشناسان وزارت علوم تحقیقات و فناوری طی یک ماه آینده تهیه می گردد.
گفتنی است با تنظیم این سند برنامه های10 ساله دانشگاه از لحاظ کمی و کیفی مشخص و در دستور کار مدیران قرار می گیرد.به این نحو حتی با تغیرات مدیریتی برنامه های دانشگاه با سلیقه های شخصی مواجه نمی گردد و کلیه تصمیمات بر اساس سند 10ساله انجام خواهد شد.
شایان ذکر است برای اولین بار اقدامات اولیه جهت تهیه و تدوین سند 10 ساله دانشگاه در دوره راه اندازی دانشگاه به همت دکتر آخوندی صورت گرفت که با حضور مجدد ایشان به عنوان سرپرست دانشگاه این مهم تحقق خواهد یافت.
 

سند راهبردی 10 ساله دانشگاه تهیه و تدوین می شود

سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 ساعت 11:15 ق ظ
جشن معارفه دانشجویان جدید الورود
قابل توجه دانشجویان ورودی 1393:جشن معارفه دانشجویان ورودی 93 به صورت اردوی یک روزه در یکی از مناطق خوش آب و هوا خارج از شهر قم با برنامه های متنوع و اهدای هدایا
زمان برگزاری:
برادران: سه شنبه 29 مهر
خواهران: چهارشنبه 30 مهر
قابل ذکر است کلیه کلاس های تلاقی با روز برگزاری اردو تعطیل و حضور کلیه دانشجویان جدید الورود الزامی است. همچنین عدم حضور در مراسم غیبت محسوب گردیده و در پرونده درج خواهد شد.

جشن معارفه دانشجویان جدید الورود

شنبه بیست و ششم مهر 1393 ساعت 9:11 ق ظ
قابل توجه دانشجویان دانشکده برق و کامپیوتر
دانشجویان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر که متقاضی عضویت در شورای تعامل و تبادل نظر دانشجو و دانشگاه می باشند لطفا تا تاریخ 28 / 7 / 93 نزد خانم علیشاهی ثبت نام نمایند.
قایل توجه دانشجویان جدیدالورود دانشکده برق و کامپیوتر
مراسم معارفه دانشجویان جدیدالورود دانشکده برق و کامپیوتر و دانشکده فنی و مهندسی  روز دوشنبه 28 مهر ماه از ساعت 9 الی 12 در سالن آمفی تئاتر برگزار می گردد.

قابل توجه دانشجویان دانشکده برق و کامپیوتر

شنبه بیست و ششم مهر 1393 ساعت 9:6 ق ظ
به مناسبت عید سعید غدیر خم برگزار شد
به نقل از روابط عمومی دانشگاه:مراسم جشن شکوه ولایت به مناسبت عید سعید غدیر خم با حضور هیئت رئیسه ،اساتید،کارمندان و دانشجویان روز یکشنبه 93/7/20 به همت مدیریت فرهنگی در سالن همایش های شهید آخوندی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم جناب آقای دکتر آخوندی سرپرست دانشگاه از اخذ مجوز جهت پذیرش دانشجودر مقطع کارشناسی ارشد از طریق دوره های مجازی خبر داد و افزود :با تحویل زمین دانشگاه ،پیگیری های مجدانه جهت تامین اعتبارات ساخت،پذیرش دانشجویان در دوره های مجازی ،دانشگاه مسیر رو به رشدی را سپری می کند.
همچنین وی با اشاره به حوادث چند وقت اخیر در خاورمیانه از جمله ناآرامی های سوریه،فعالیت های غیر انسانی گروه داعش،کودک کشی های صورت گرفته در غزه ،ویژگی متمایز ایران را ولایت فقیه دانست و تصریح کرد:ثبات و آرامش ایران مرهون ولایت فقیه است که به نوعی استمرار حرکت انبیا و اولیا می باشد.دولت های غربی به این نکته اشراف کامل دارند و در فتنه سال 1388 می خواستند ولایت فقیه را هدف قرار دهند که خوشبختانه با رهبری هوشمندانه رهبر فرزانه مان و بصیرت مردم استراتژیشان با شکست مواجه شد.
حجت السلام والمسلمین دکتر امیدیان مدیر فرهنگی نیز ضمن استناد به احادیث و روایات واقعه غدیر ،مراسمات هر ساله این روز را به تاسی از واقعه غدیر دانست و این چنین بیان کرد: پیامبر اکرم در این روز بزرگ فرمودند:«ای مردم حاضرین به غایبین ،پیام غدیر رابرسانند.» امروز وظیفه ماست که با یادآوری این واقعه،حافظ امامت و ولایت باشیم.همچنین وی با دعا برای همه مسلمانان جهان ، ظهور امام عصر(عج) و سلامتی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) را از خداوند متعال خواستار شد.
در ادامه محمد عبدالغیوم طلبه بنگلادشی رفتار و منش امام خمینی (ره) را عامل شیعه شدنش دانست و گفت: امام خمینی (ره) آنچنان در دل بعضی از بنگلادشی ها نفوذ کرده بود که روز رحلت ایشان مریدانشان در بنگلادش مجلس ترحیم برگزار کردند و در مراسمات مختلف رفتار و ایدئولوژی ایشان را مورد بررسی قرار دادند.
جشن شکوه ولایت با تواشیح ،شعر خوانی و اجرای موسیقی زنده تا ساعت 16 ادامه داشت.
شایان ذکر است کتاب (غدیر درس زندگی) نوشته رضا اخوی جهت شرکت در مسابقه کتابخوانی به همت مدیریت فرهنگی در بین دانشجویان توزیع گردید. همچنین بروشور قایقی خواهم ساخت با موضوع سیره حضرت علی(ع) به همت واحد مشاوره دانشگاه به حضار تقدیم شد.
به مناسبت عید سعید غدیر خم برگزار شد

سه شنبه بیست و دوم مهر 1393 ساعت 12:20 ق ظ
مراسم مولودی خوانی به مناسبت عید سعید غدیر خم
مراسم مولودی خوانی به مناسبت عید سعید غدیر خم به همت دفتر نهاد مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دانشگاه روز یکشنبه 93/7/20 بعد از نماز ظهر و عصر در نماز خانه دانشگاه

مراسم مولودی خوانی به مناسبت عید سعید غدیر خم

یکشنبه بیستم مهر 1393 ساعت 9:5 ق ظ
سومین و چهارمین سمینار علمی دانشکده علوم پایه
از کلیه اساتید محترم و دانشجویان عزیز جهت شرکت در سومین و چهارمین سمینار علمی دانشکده علوم پایه دعوت می گردد.   
سمینار علمی با موضوع: کیهان شناسی امروز، جستجوها و پرسش ها، سخنران: جناب آقای دکتر سپهر اربابی بیدگلی(دکترای فیزیک نجوم)، زمان: شنبه، 93/7/26، ساعت 12/30 الی 13/30، مکان: سالن آمفی تئاتر 
سمینار علمی با موضوع: نقطه ثابت و کاربردها، سخنران: جناب آقای دکتر سید محمد علی آل عمرانی نژاد ، دکترای ریاضی کاربردی، زمان: یکشنبه، 1393/7/27، ساعت 12/30 الی 13/30، مکان: سالن آمفی تئاتر

سومین و چهارمین سمینار علمی دانشکده علوم پایه

شنبه نوزدهم مهر 1393 ساعت 9:34 ق ظ
جشن شکوه ولایت

مدیریت فرهنگی دانشگاه صنعتی قم برگزار می کند: 

جشن شکوه ولایت

 همراه با برنامه های متنوعی همچون سخنرانی، پرسش و پاسخ از مستبصر، مسابقه، تواشیح، موسیقی و تئاتر و ... در روز یکشنبه مورخ 93/7/20 ساعت 14:00 در سالن آمفی تئاتر دانشگاه "

جشن شکوه ولایت

چهارشنبه شانزدهم مهر 1393 ساعت 8:16 ب ظ
سمینار نظم در آشوب به همت دانشکده علوم پایه
به نقل از روابط عمومی دانشگاه :اولین سمینار از دوره سمینارهای دانشکده علوم پایه به سرپرستی دکتر ملاتقی روز دوشنبه 93/7/14 در سالن همایش های شهید آخوندی برگزار شد.
دکتر لطیفی در این سمینار با موضوع نظم در آشوب به توضیح مواردی نظیر: نظم در منظومه شمسی،آشوب در معادلات دیفرانسیل،پدیده بال پروانه،نگاشت استاندارد برای سیرهای تناوبی پرداخت که مورد استقبال اساتید و دانشجویان حاضر قرار گرفت. همچنین در پایان، به 3 نفر از شرکت کنندگان در این سمینار هدایایی به رسم یادبود اهدا گردید.
شایان ذکر است دکتر ملاتقی سرپرست دانشکده علوم پایه ، هدف از برگزاری این دوره از سمینارها را که شامل 15 سمینار در زمینه های مختلف ریاضی ، فیزیک و شیمی می باشد را تقویت بنیه علمی دانشجویان و ترویج هر چه بیشتر امور آموزشی و پژوهشی در دانشگاه صنعتی قم دانست.وی افزود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته این دوره از سمینار ها تا پایان آذر ماه ادامه داشته و دوره بعدی سمینارهای با رویکردی متفاوت و به زبان فارسی و انگلیسی برگزار خواهد شد.

سمینار نظم در آشوب به همت دانشکده علوم پایه

چهارشنبه شانزدهم مهر 1393 ساعت 2:10 ب ظ
گزیده ای از سخنان رئیس جمهور در دانشگاه تهران ،به مناسبت آغاز سال تحصیلی
 رئیس جمهور با بیان این که علم یک سنت جاریه است و ما نمی‌توانیم علم راکنار بگذاریم، اظهار کرد: تحول علمی در سایه‌ی نقد پذیری علم حاصل می‌شود. حتی در علوم دینی و تفاسیر قرآن می‌بینید که دانشمندی موضوعی را به اثبات می‌رساند که زمانی دانشمند دیگر آن را نقد کرده است.

وی گفت: اسلامی کردن علوم انسانی به آن مفهوم نیست که دانش بشری را در این بخش به طور کامل کنار بگذاریم . علم را باید نقد کرد نباید به حفظ آن پرداخت؛ چرا که علم حذف شدنی نیست، بلکه نقد شدنی است ممکن است ابطال شدنی هم باشد، اما نمی‌شود که حذفش کرد. حال چطور عده‌ای به فکر افتادند که بخشی از علوم را حذف کنند. حذف معنا ندارد، اما می‌توانیم حرف بهتر و سخنن دقیق‌تر و مطلبی‌ علمی‌تر را عرضه کنیم و آن نکات قبلی را مورد نقد و ابطال قرار دهیم.
 
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که قدم‌های مهمی از سوی دانشگاه‌ها و مسئولان و دانشجویان عزیز ما در زمینه‌ی علمی و تولید و فناوری برداشته شده است گفت: نظر من این است که با تک حلقه‌ها زنجیر درست نمی‌شود. ما با مقاله‌ی علمی به ثروت و قدرت نمی‌رسیم این حلقه باید با حلقه‌ی دیگر وصل شود و این روند ادامه پیدا کند. صنعت و کشاورزی باید به دانشگاه وصل بشود؛ چرا که اگر این گونه نباشد آن وقت ما فارغ‌التحصیلانی خواهیم داشت که شغل لازم برای آنها فراهم نیست.
روحانی با تاکید براین که در صورتی ما پیشرفت علمی می‌کنیم که به دنیا متصل باشیم و البته این تعامل با جهان فقط در بخش سیاست خارجی نیست افزود: در اقتصاد و علم و فناوری نیز باید با جهان تعامل داشته باشیم در این راستا ما به فکر ساخت شهرک IT با همکاری کشوری بزرگ هستیم. ما معتقدیم دنیای امروز دنیای رقابت است و اگر عقب افتاده شود حتی استقلال و قدرت ملی آن کشور عقب افتاده به خطر خواهد افتاد.
صفحه 1 از 3 | از رکورد 1 تا 15 | از مجموع : 34
ورود کاربران
ثبت نام بازنشانی رمز ورود