امروز : شنبه پنجم فروردین 1402
اخبار

اخبار


اخبار دانشگاه

RSS
پیام رئیس دانشگاه صنعتی قم به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ هجری خورشیدی
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر رضائی نور رئیس دانشگاه صنتی قم با صدور پیامی سال ۱۴۰۲هجری خورشیدی را تبریک گفت. متن کامل این پیام به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ
 
سال ۱۴۰۱ با تمام فراز و نشیب هایش به پایان رسید.این سال برای جامعه دانشگاهی صنعتی قم سالی پرکار و موفقیت آفرین بود. رشد علمی و پژوهشی در دانشگاه،کسب رتبه های برتر در حوزه های فناوری و پژوهشی، افزایش جذب دانشجویان بین الملل، فعالیت چشمگیر انجمن های علمی دانشجویی، برگزاری دوره های کهاد مهارتی، برپایی موکب المعصومه الکریمه دانشگاه صنعتی قم در کربلای معلی، برگزاری سوگواره حریم فاطمی و... .
اینجانب با تقدیر و قدردانی از زحمات کارکنان،اساتید و دانشجویان  که در سال گذشته با همکاری و همدلی در پیشرفت دانشگاه صنعتی قم دخیل بودند،امیدوارم سال ۱۴۰۲ که طبق فرموده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به عنوان سال مهار تورم، رشد تولید نامگذاری شده است،سالی به یادماندنی برای ایرانیان عزیز باشد. مهار تورم که با درایت و هوشمندی دولتمردان عملیاتی می شود و رشد تولید هم با همکاری جامعه دانشگاهی با صاحبان صنایع میسر میگردد.
امسال نیز وظیفه جامعه دانشگاهی نیز بسیار خطیر است. جامعه دانشگاهی صنعتی قم مثل همیشه با اجرای طرح های ابتکاری در حوزه ارتباط صنعت با دانشگاه می بایست در کنار صنعتگران  قرار گیرد و در رشد و شکوفایی صنعت پیشگام و پیشقدم شود. این مهم میسر نمیشود مگر با برنامه ریزی هدفمند و ارتقای پژوهش در دانشگاه.
ضمن تبریک آغاز سال ۱۴۰۲، سالی سرشار از شادی و شادکامی همراه با رشد علمی و معنوی برای جامعه دانشگاهی کشور به ویژه جامعه دانشگاهی صنعتی قم آرزومندم.
 
 
پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ هجری شمسی، با تبریک عید نوروز به آحاد ملت ایران و همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند، مهمترین مسئله کشور در سال گذشته را موضوع اقتصاد و معیشت مردم دانستند و با تاکید بر اینکه امسال نیز اقتصاد، مسئله اصلی کشور است، شعار سال ۱۴۰۲ را «مهار تورم و رشد تولید» اعلام کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای پیام نوروزی خود، با اشاره به تقارن بهار طبیعت با بهار معنویت گفتند: نسیم معنویت در ماه مبارک رمضان شامل حال همه است و باید دل‌های خود را در معرض این نسیم الهی و معطر قرار دهیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس با مروری کوتاه به سال ۱۴۰۱، این سال را همچون همه سال‌های بعد از انقلاب اسلامی، همراه با عوارض گوناگون تلخ و شیرین دانستند و با تاکید بر اینکه اقتصاد مهمترین مسئله کشور در سال گذشته بود، افزودند: در قضیه اقتصاد نیزتلخی‌ها وشیرینی‌هایی بود، تلخی‌ها عمدتاً مربوط به تورم و گرانی بخصوص گرانی قیمت مواد خوراکی و لوازم اصلی زندگی است که افزایش زیادی پیدا کرده‌اند وبیشترین فشار آن به دهک‌های پایین جامعه وارد می‌آید.
ایشان خاطرنشان کردند: البته در بخش اقتصاد کارهای خوب و سازندگی‌هایی انجام گرفته که باید به زندگی و معیشت مردم مرتبط شوند.
رهبر انقلاب اسلامی، حمایت از تولید در سال ۱۴۰۱ با راه اندازی چند هزار کارخانه تعطیل و نیمه تعطیل و همچنین افزایش شرکت‌های دانش بنیان وکاهش درصد اندکی از بیکاری را از جمله اقدامات مثبت در بخش اقصاد برشمردند و گفتند: یکی دیگر از نقاط خرسند کننده بخش اقتصاد در سال گذشته، نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای تولیدگران دولتی و غیر دولتی و جلسه با تولیدگران عمده کشور در حسینیه امام خمینی(ره) بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید براینکه قضاوت ایشان درباره اقدامات تولیدگران کشور مثبت است، به رشد برخی شاخص‌های اقتصادی نیز اشاره کردند و افزودند: در بخش بیمه، شاخص‌ها خوب است و در بخش‌های مربوط به آب، گاز، راه، و محیط زیست کارهای خوبی انجام گرفته است.
ایشان گفتند: با تاکید می‌گویم، کارهای خوبی که در بخش اقتصاد انجام گرفته باید منجر به گشایش در زندگی و سفره مردم بویژه طبقات ضعیف شود واین موضوع هم جز با برنامه‌ریزی دقیق و استمرار این کارها، امکان پذیر نیست.
رهبر انقلاب اسلامی درباره ارزیابی از وضعیت اقتصادی کشور این نکته را متذکر شدند که باید در ارزیابی‌ها، تلخی‌ها و شیرینی‌ها را کنار یکدیگر دید و مجموع آنها را محاسبه کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید براینکه مشکلات اقتصادی فقط مخصوص ایران نیست بلکه تقریبا همه کشورها از جمله کشورهای دارای اقتصاد قوی و پیشرفته نیز گرفتار مشکلات اقتصادی و حتی ورشکستگی بانکها و بدهکاری‌های فوق‌العاده هستند، گفتند: مسئولان دولتی و همچنین فعالان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی باید تمام تلاش خود را بکار گیرند تا با کاسته شدن تلخی‌ها و افزایش موفقیت‌ها، امسال یک سال شیرین برای ملت ایران باشد.
ایشان درخصوص سال ۱۴۰۲ خاطرنشان کردند: مسئله اصلی و محوری کشور در سال جاری نیز، اقتصاد است. البته این به معنای نبود مشکل در بخش‌های دیگر نیست. در کشور مشکلات گوناگونی در زمینه‌های فرهنگی و سیاسی وجود دارد اما اگر دولت و مجلس و فعالان اقتصادی و گروه‌های مردمی جوان و پرانگیزه تمام تلاش خود را برحل مشکلات مردم قرار دهند، بسیاری از مسایل دیگر نیز حل خواهند شد.
رهبر انقلاب اسلامی، حل مشکلات مردم را در گرو فعالیت‌های بنیانی و اساسی اقتصادی همچون تولید و کارهای انسانی همچون مواسات و همیاری‌های مردمی و کمک به طبقات ضعیف جامعه دانستند و خاطرنشان کردند: از دیگر کارهای اساسی در کنار تولید، موضوع مهم سرمایه‌گذاری است که باید مسئولان دولتی و بخش خصوصی توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به عقب ماندگی کشور در زمینه سرمایه‌گذاری در دهه نود تاکید کردند: یکی از خلاءهای جدی موضوع سرمایه‌گذاری است که باید با برنامه‌ریزی زمینه آن فراهم و انجام شود .
ایشان افزودند: من با در نظر گرفتن همه این جهات بخصوص موضوع تورم بعنوان مشکل اصلی و همچنین تولید بعنوان یکی از کلیدهای نجات کشور از مشکلات اقتصادی، شعار سال ۱۴۰۲ را «مهارتورم و رشدتولید» اعلام می‌کنم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: باید مسئولان و فعالان اقتصادی و فعالان مردمی و فرهنگی و همچنین صداوسیما که وظیفه فرهنگ‌سازی را برعهده دارد، همه همت خود را بر این دوموضوع قرار دهند تا در درجه اول تورم مهار شود و کاهش یابد و در درجه بعد زمینه افزایش تولید فراهم گردد.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان پیام نوروزی خود ضمن ابراز ارادت به حضرت بقیه‌الله‌الاعظم(عج)و طلب علو درجات برای روح مطهر امام بزرگوار و شهدا، از خداوند متعال خوشبختی و شادی و نوروزی ملت ایران در سال جدید را مسئلت کردند.
لیگ مینی فوتبال در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، لیگ مینی فوتبال با حضور 12 تیم از دانشجویان و کارکنان به همت اداره تربیت بدنی در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد.این مینی لیگ با هدف ایجاد شور و نشاط در جامعه دانشگاهی در روزهای پایانی سال 1401 برگزار شد.در این مینی لیگ تیم انرژی به عنوان تیم اول، تیم شهید متوسلیان به عنوان تیم دوم و تیم برق 97 به عنوان تیم سوم معرفی شدند.
لیگ مینی فوتبال در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد

چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1401 ساعت 11:49 ق ظ
رئیس دانشگاه صنعتی قم با صدور پیامی ۲۲ اسفند ماه روز بزرگداشت شهدا را گرامی داشت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر رضائی نور با صدور پیامی 22 اسفند ماه روز بزرگداشت شهدا را گرامی داشت . متن کامل این پیام به شرح ذیل است
زنده نگهداشتن یاد شهدای انقلاب، باعث تداوم حرکت انقلاب است . مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
بسمه تعالی
اقتدار، عزت و عظمت ایران اسلامی مرهون رشادت های شهیدانی است که با از خودگذشتگی از جان و مال خویش با حفظ وجب به وجب خاک ایران این سرزمین مقدس، امروز در والاترین جایگاه در محضر خداوند متعال قرار گرفته اند و نام خود را در تاریخ برای همیشه جاودان کرده اند.
امروز ایران اسلامی به برکت خون شهدا در عرصه های علمی، فناوری، پژوهشی و فرهنگی بر قلل رفیع افتخار ایستاده است. بی شک امروز وظیفه قشر دانشگاهی بسیار خطیر است که باید با جهاد علمی و ترویج فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی تا پای جان از کیان این سرزمین کهن دفاع کنند.
اینجانب به نمایندگی از اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه صنعتی قم همزمان با سالروز بزرگداشت شهدا، یاد، نام و خاطره تمامی شهدای معزز نظام مقدس جمهوری اسلامی را گرامی می‌دارم و به محضر تمامی خانواده‌های معظم این عزیزان ادای احترام مینمایم.
معرفی برگزیدگان سومین سوگواره ملی حریم فاطمی
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی؛ برگزیدگان سومین سوگواره ملی حریم فاطمی که به همت دانشگاه صنعتی قم برگزار شد، معرفی شدند.
در بخش پژوهش:
 ستاره موسوی از دانشگاه فرهنگیان، نسیبه علمایی دانشگاه اصفهان ،صدیقه نصیری از دانشگاه صنعتی قم رتبه اول تا سوم را کسب کردند و عباس سلیمان‌زاده از دانشگاه محقق اردبیلی شایسته تقدیر شد.
در بخش داستان:
معصومه دهنوی از دانشگاه پیام نور نیشابور به مقام سوم دست پیدا کرد، زهرا قاسمی و طاها دولت ٱبادی از دانشگاه تهران شایسته تقدیر شدند.
در بخش عکس:
 مهدیار رضا نیا از موسسه حکیم طوس به مقام دوم دست پیدا کرد ومحمد رضا خوانی از دانشگاه پردیس شهید بهشتی زنجان هم سوم شد. فاطمه هنگی از دانشگاه صنعتی قم هم شایسته تقدیر شدند.
در بخش شعر:
امیر دانش مراغی از دانشگاه مراغه توانست به مقام دوم دست پیدا کند، ستار ولی نژاد از دانشگاه هنر اصفهان و علی عابدینی از مهر آستان گیلان مقام سوم را از آن خود کردند.
آیدین طالعی هم از دانشگاه تبریز شایسته تقدیر شدند.
این سوگواره امسال با دریافت 300اثر مطلوب کار خود را به پایان رساند.

معرفی برگزیدگان سومین سوگواره ملی حریم فاطمی

شنبه بیستم اسفند 1401 ساعت 11:56 ق ظ
طرح کهاد مهارت آموزی با هدف کمک به اشتغالزایی و کارآفرینی در دانشگاه صنعتی قم اجرا می‌شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، رئیس  گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی قم  از اجرای طرح کهاد مهارت آموزی در دانشگاه صنعتی قم خبر داد.
وی گفت: طرح کهاد مهارت آموزی در قالب دوره های آموزشی تلفیقی و مهارتی همزمان با آموزش های کلاسیک برای دانشجویان درنظر گرفته می شود.
 دکتر راستی افزود: هدف از اجرای طرح کهاد مهارت آموزی آشنایی دانشجویان با مهارت های متناسب با نیاز بازار کار رشته تحصیلی آنهامی باشد. طرح کهاد از مجموعه سیاستهای راهبردی سال 1400 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با عنوان «توسعه توانایی های مهارتی دانش آموختگان دانشگاهی» است که از سال 1398 از طریق ایجاد و تأسیس مراکز «مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی» تحت عنوان TMC در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی متقاضی، دنبال شده است و هم اکنون با کمک سازمان فنی و حرفه ای در دانشگاه ها اجرایی شده است.
وی در ادامه بیان کرد : این طرح در ۴ بخش صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر بر اساس علاقمندی دانشجویان و مطابق با جداول معادل سازی شده و استانداردهای شایستگی ارائه می شود و بر اساس کد بین المللی ایسکو بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ ساعت تعریف و معادل سازی می گردد.
دکتر راستی افزود:این دوره‌های آموزشی و مهارتی همراه با دروس تخصصی برای دانشجویان به ویژه در رشته‌های مهندسی برگزار می‌شود و دانشجویان هنگام تحصیل در یک رشته خاص که مورد علاقه خودشان است، شرکت می‌کنند و آموزش‌ها را دریافت می‌کنند.
رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی قم گفت:  با توجه به کیفیت دوره های کهاد مهارتی هزینه های در مقایسه با دوره ها و کلاس های موسسات آزاد بسیار ارزان تر است که البته بخشی از آن را هم دانشگاه پرداخت می کند.
 
 
درخشش دانشجوی دانشگاه صنعتی قم در جشنواره کشوری شهید آوینی
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، به منظور ارائه تصویری درست و کامل از فضای قرآنی و دینی دانشگاه‌های سراسر کشور، تجلیل و قدرشناسی از دانشجویان فعال ، معرفی آثار برجسته خلق شده آنان و ترغیب دانشگاهیان به مشارکت جدی تر در فضای معنوی دانشگاه؛ همچنین با هدف توسعه کمی و کیفی اندیشه دینی در نماد آموزش عالی کشور، «اولین جشنواره قرآنی، فرهنگی و هنری شهید آوینی» با شعار «ترویج هنر، صیقل دهنده‌ی اسلام ناب محمدی و مورد قبول قرآن» با مراحل و ضوابط اجرایی عمومی و اختصاصی برگزار شد.
این جشنواره در محورهای قرآنی، فرهنگی و معارفی، هنری و فناوری و بخش ویژه برگزار شد و در رشته ترتیل قرآن کریم، سید محمد حسین جعفری دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه صنعتی قم موفق به کسب مقام سوم گردید.
آغاز ثبت‌نام وام‌های دانشجویی نیمسال دوم 1402-1401 صندوق رفاه دانشجویان

* شرایط دانشجویان متقاضی وام :

1- مطالعه دقیق آیین نامه پرداخت و بازپرداخت وام های دانشجویی توصیه می گردد. 

2- به دانشجوی دوره های روزانه که شاغل به کار و بورسیه هستند؛ به هیچ عنوان وام تعلق نمی گیرد.

3- به دانشجویان نوبت دوم و دوره های مجازی فقط وام شهریه تعلق گرفته و بعنوان قسمتی از شهریه ایشان به حساب دانشگاه ، واریز می گردد.

4- دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری جهت ثبت نام وام، نباید از مقاطع قبلی اقساط معوق و جریمه دیرکرد داشته باشند.

5- ثبت نام در سامانه یکپارچه صندوق رفاه دانشجویان (ثبت نام در سامانه یکپارچه صندوق رفاه دانشجویان)

6- مطالعه کامل شرایط عمومی و آموزشی (داده نما شرایط عمومی و آموزشی)

* مدارک مورد نیاز برای دانشجویانی که اولین بار متقاضی وام های دانشجویی هستند:

۱- سند تعهدنامه دانشجویی؛ مطالعه شرایط ضمانت و تعداد ضامنین و سند تعهد دانشجویی 

2- ارائه تصویر جدیدترین حکم کارگزینی ضامن؛ برای دانشجویی که ضامن شان شاغل می باشد.

3- گواهی کسر از حقوق برای ضامن بازنشسته و مستمری بگیر (عنوان کسر از حقوق خطاب به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم)

4- ارائه شماره حساب تجارت به نام دانشجو (کد شعبه، شماره حساب و شماره شبا...) برای دانشجویان دوره های روزانه

5- در صورت استفاده از وام‌های ضروری و یا متاهلی؛ می‌بایست مستندات و مدارک خویش، از جمله تصویر فاکتور خرید، تصاویر مدارک تأهل، تصویر اجاره‌نامه دانشجویان متاهل، و تصاویر مستندات دیگر وام‌های ضروری با (فرمت JPEG و رزولیشن کمتر از 2000 کیلو بایت) در سامانه یکپارچه صندوق رفاه دانشجویان بارگذاری نمایید.

* تحویل حضوری مدارک وام به اداره رفاه دانشگاه :

اصل سند تعهد محضری، اصل گواهی کسر از حقوق ضامنین بازنشسته، تصویر آخرین حکم کارگزینی ضامن می‌بایست به اداره رفاه دانشگاه صنعتی قم تحویل گردد.

لینک آیین­نامه، راهنمای ثبت نام و بارگذاری سند تعهد در سامانه یکپارچه صندوق رفاه دانشجویان، داده نمای شرایط ضمانت، داده نمای سند تعهد نامه دانشجویی و فرم خام سند تعهدنامه :                   
    https://www.qut.ac.ir/fa/studentsdepartment/student_welfare

* جدول نوع، مبالغ و زمان‌بندی ثبت‌نام وام‌های دانشجویی نیمسال دوم سال تحصیلی 1402-1401                                                                                                                                                                                                                                          

* زمانبندی ثبت نام وام های ودیعه مسکن متاهلی و وام های ضروری متعاقباً از اعلام خواهد گردید.

آدرس سامانه یکپارچه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم :

https://refah.swf.ir

 

اداره رفاه دانشگاه صنعتی قم

پيام تبریک رئيس دانشگاه صنعتی قم به مناسبت روز جوان
رئيس دانشگاه صنعتی قم  با صدور پیامی ولادت با سعادت حضرت علی اکبر و روز جوان را گرامی داشت.
متن پیام دکتر رضائی نور به شرح زير است:

بسمه تعالی

در حرکت عظیم ملت ایران، نسل جوان باید پیشرو باشد. برای نسل جوان - بخصوص نسل جوان دانشجو - بی‌تفاوتی و خونسردی جایز نیست. مقام معظم رهبری" مدظله العالی"
 
نقش محوری جوانان این مرز و بوم در تاریخ پر افتخار کشورمان در دوران پر فرازونشیب پیروزی شکوهمند ‏انقلاب ‏اسلامی، دوران هشت سال دفاع مقدس وامروز که دشمن از هیچ توطئه و فتنه ای فرو گذار نمی کند کاملا مشخص و مشهود است. جوانان ما دیروز در جهاد، ایثار و شهادت پیشتاز بودند و امروز درعرصه های مختلف علمی و پژوهشی تمام قد در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند.
با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، معظم‌له محور همه سیاست‌ها و برنامه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را با تمرکز به استفاده از ظرفیت جوانان اعلام کردند .در اصل روی سخن مقام معظم رهبری "مدظله العالی" برای حل بحران‌ها، توسعه و سربلندی ایران عزیز با جوانان بود. بی شک این دیدگاه مسئولیت جوانان ایران اسلامی را سنگین تر کرده است.
 اینجانب ضمن تبریک يازدهم شعبان میلاد پربرکت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان، از خداوند متعال موفقيت، بهروزی و بهروزي بيش از پيش شما آينده سازان كشور در مسير رشد و شکوفایی روز افزون نظام مقدس جمهوري اسلامي ایران را  خواستارم.
 
 
 

پيام تبریک رئيس دانشگاه صنعتی قم به مناسبت روز جوان

چهارشنبه دهم اسفند 1401 ساعت 1:24 ب ظ
جشن روز مهندس در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، جشن روز مهندس با همکاری انجمن های علمی دانشجویی در سالن همایش های شهید آخوندی دانشگاه صنعتی قم برگزار شد. دراین جشن دکتر رضائی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم ضمن تبریک روز مهندس، مهم ترین ویژگی مهندسان امروز را داشتن مهارت دانست و افزود: جامعه علمی و صنعتی کشوراز دوره مدرک گرایی به دوره مهارت افزایی رسیده است. به همین دلیل طی رایزنی های صورت گرفته در راستای ارتقای مهارت دانشجویان دوره های کهاد مهارتی را با همکاری سازمان فنی و حرفه ای استان برگزار خواهیم کرد. گذراندن این دوره ها می تواند باعث رشد و ارتقای همه جانبه دانشجویان شود و آنها را جهت ورود به بازار کار آماده تر نماید. دکتر عالمی مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان قم نیز به توضیح در خصوص ویژگی مهندسان موفق در جامعه پرداخت. دکتر راستی مدیر گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه نیز در خصوص برنامه های این دفتر و موفقیت های دانشجویان در زمینه کارآفرینی نکاتی را بیان کرد. برگزاری مسابقه، اجرای استندآپ کمدی و تئاتر از جمله دیگر بخش های این جشن بوده است. همچنین از دانشجویانی که به تازگی وظیفه خطیر مادری را هم بر عهده گرفته اند، به صورت ویژه تقدیر و تشکر به عمل آمد.جشن روز مهندس در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد

سه شنبه نهم اسفند 1401 ساعت 2:12 ب ظ
بازدید کارکنان دانشگاه صنعتی قم از پارک ملی هوا فضا
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی کارکنان دانشگاه صنعتی قم ضمن حضور در مرقد مطهر امام خمینی (ره) و تجدید بیعت با امام و شهدا، از توانمندی های راهبردی نیروی هوا فضای سپاه پاسداران تحت عنوان پارک ملی هوا فضا بازدید کردند .
در حوزه‌های مختلف موشکی، پدافند هوایی، پهپادی، عملیات هوایی و فضایی از بدو شکل‌گیری تاکنون در نمایشگاه دائمی "پارک ملی هوافضا " در محدوده شهرداری منطقه ۲۱ تهران به نشانی کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص کرج، خیابان دانشگاه برپا می باشد.
در این نمایشگاه دستاوردهای مختلف نیروی هوافضای سپاه از آغاز شکل‌گیری تاکنون در پنج حوزه فعالیت این نیرو یعنی موشکی، پهپادی، عملیات هوایی، پدافند هوایی وفضایی در پنج بخش مجزا و فضایی گسترده به نمایش در آمده است.
سرآغاز این نمایشگاه، عبور از دالانی به نام «الف دزفول» است که در آن صحنه‌هایی از مقاومت مردم دزفول در برابر موشک‌باران های رژیم بعثی عراق در هشت سال دفاع مقدس با طراحی محیطی کلاس درس و خانه‌های مردم پیاده سازی شده است و پس از عبور از آن بخش موشکی نمایشگاه قرار دارد.
بخش موشکی نمایشگاه در دو محل برپا شده است که یکی مسقف و دیگری روبازاست. در بخش مسقف نمایشگاه ۱۷ موشک بالستیک به نمایش درآمده که از این تعداد ۱۵ موشک شامل اسکاد، شهاب۲،‌ قدر، نازعات، دو نمونه از موشک فاتح، ذوالفقار، رعد-۵۰۰، دزفول، خلیج فارس، هرمز، سجیل، عماد، خرمشهر، قیام بر روی استند به صورت ایستاده قرار گرفته‌اند و دو نمونه از موشک شهاب-۳ و اجزای سامانه‌های ناوبری موشک و یک سرجنگی بارشی به نمایش گذاشته شده است.
در بخش روباز موشکی نمایشگاه هم دستاوردهای قابل توجهی شامل ۶ موشک و ۳ ماهواره‌بر به نمایش درآمده است. در این بخش موشک تندر-۶۹ که در حقیقت نمونه تغییر یافته موشک پدافندی HQ-2 و تبدیل آن به موشک زمین به زمین است و نخستین سامانه‌های موشکی اسکاد وارد شده به کشور هم قرار دارد.
لانچر دو فروندی موشک‌های کلاس ذوالفقار هم در این بخش قرار گرفته است که بر روی آن موشک دزفول و موشک ذوالفقار بصیر بعنوان موشک بالستیک دریایی با برد ۷۰۰ کیلومتر برای نخستین بار به نمایش گذاشته شده است.
یکی دیگر از تجهیزاتی که برای نخستین بار در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته، اولین سامانه موشکی کن (محفظه) پرتاب بالستیک است که البته پیشتر در رزمایش پیامبر اعظم سپاه پاسداران شلیک موشک از آن به نمایش درآمده بود اما این اولین بار است که از نزدیک در معرض دید قرار می‌گیرد.
در بخش ماهواره‌برهای این نمایشگاه هم سه ماهواره بر سفیر،‌ سیمرغ و ماهواره‌بر قاصد قرار گرفته‌است.
بخش بعدی این نمایشگاه، دستاوردها و توانمندی‌های پهپادی نیروی هوافضای سپاه پاسدارن است که این دستاوردها در یک مسیر طراحی شده قرار گرفته‌اند و بازدیدکننده ها در بدو ورود به این بخش، ابتداً با اولین پهپاد ساخته شده در دوران دفاع مقدس یعنی تلاش آشنا می‌شوند و سپس در طول مسیر به ترتیب با خانواده پهپادهای مهاجر، خانواده ابابیل، خانواده پهپاد کرار، خانواده پهپاد صاعقه، خانواده پهپاد شاهد-۱۲۹ و خانواده پهپاد شاهد-۱۷۱ شامل ۱۵ پهپاد آشنا می‌شوند.
یک یونیت هدایت و کنترل پهپاد هم به طور کامل در این نمایشگاه قرار گرفته است. در کنار هر کدام از پهپادها شناسنامه آن و مشخصات کامل فنی و تاکتیکی آن نیز درج شده است که از نقاط قوت این بخش از نمایشگاه محسوب می‌شود.
از جمله موارد قابل توجه در این نمایشگاه،‌ به نمایش درآمدن رادار SAR هواپایه محمول بر پهپاد شاهد۱۲۹ است.
اما یک بخش ویژه هم در قسمت پهپادی به پهپادهای غنیمتی و شکارشده توسط هوافضای سپاه تعلق دارد؛ در این بخش پهپادهای RQ-170 و MQ-4C و RQ-1 و هرمس-۲۰۰ به نمایش گذاشته شده است. نکته قابل توجه این بخش، بازسازی پهپاد MQ-4C با استفاده از تکه‌های جمع آوری شده آن از بستر دریا است.
در بخش هوایی دستاوردهای مختلف بالگردی و پروازی نیروی هوافضای سپاه به نمایش درآمده است که از جمله آنها قرار دادن یک جنگنده سوخوی-۲۲ و تسلیحات قابل حمل توسط آن است.
بخش پدافند این نمایشگاه به عنوان اولین سامانه پدافند موشکی که در دوران دفاع مقدس وارد سازمان رزم سپاه شد، ‌آغاز می‌شود.
انواع رادارهای مطلع الفجر، کاشف و قدیر هم در این نمایشگاه برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته شده است؛ از آنجایی‌که رادار قدیر ابعاد بزرگی دارد، در این نمایشگاه یک ماکت از آن با ابعاد کوچکتر اما با جزئیات دقیق ساخته شده است.
سامانه پدافندی سام-۶ و تجهیزات مربوط به آن از دیگر موارد به نمایش درآمده در بخش پدافندی است و پس از آن به ترتیب سامانه‌های پدافندی طبس و سوم خرداد بعنوان سامانه‌های تولید شده در نیروی هوافضای سپاه به نمایش درآمده است.
در بخش دیگری از قسمت پدافند هوایی، موشک‌های پدافندی خانواده طائر به نمایش گذاشته شده است که شامل طائر-2B، طائر-2C و سوم خرداد فرمانی است. انواع جستجوگرهای موشک‌های پدافندی(سیکر) نیز در این بخش از نمایشگاه به نمایش درآمده است.در کنار آنها نیز یک مرکز کنترل و فرماندهی پدافند هوایی که قابلیت جابجایی و تحرک دارد نیز قرار دارد.
پایان بخش این نمایشگاه، مربوط به دستاوردهای فرماندهی فضایی نیروی هوافضای سپاه است که در آن اطلاعات قابل توجهی پیرامون ماهواره نور و ماهواره‌بر قاصد در معرض دید قرار گرفته است. یک ایستگاه سیار زمینی دریافت سیگنال از ماهواره که توسط جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه تولید شده است از جمله تجهیزات به نمایش درآمده در این بخش است. همچنین یک نمایشگر نیز قرار گرفته که در آن قابلیت مشاهده موقعیت برخط ماهواره نور در فضا نیز وجود دارد.

همزمان با ایام الله دهه مبارک فجرهم اندیشی کارکنان در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، همزمان با دهه مبارک فجر هم اندیشی کارکنان با حضور دکتر رضائی نور رئیس دانشگاه  و حجت الاسلام و المسلمین دکتر قربانی مبین رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد.در این هم‌اندیشی دکتر رضائی نور ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر از سعی و تلاش بی‌وقفه کارکنان دانشگاه تقدیر کرد و افزود: با همت اساتید و کارکنان، دانشگاه صنعتی قم جایگاه اصلی اش را در استان و کشور پیدا کرده است؛ به حدی که امروز دانشگاه صنعتی قم یکی از نیازهای اصلی استان محسوب می شود.حجت الاسلام و المسلمین دکتر قربانی مبین گفت: ما در ایام الله دهه مبارک فجر علاوه بر برگزاری جشن ها باید آرمان‌های امام راحل و انقلاب را بازخوانی کنیم تا بتوانیم سربازان خوبی برای این نظام مقدس باشیم و از اهداف اصلی آن دور نشویم.وی افزود: امروز دشمن با ایجاد شبهه به ویژه برای قشرجوان می خواهد با جنگ رسانه‌ای، جنگ روایت‌ها و جنگ شناختی، عشق و پایبندی مردم را به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سست کند. در این زمان مسئولین ما باید با جهاد تبیین از فتنه‌گری های دشمن جلوگیری کنند.رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی قم گفت: این همه پیشرفت و افتخار در ۴۴ سال نشانگر تلاش جهادی مردم و مسئولین است. کسب رتبه نخست رشد علمی در جهان و کسب رتبه دوم علوم ژنتیک و سلول‌های بنیادی در دنیا پیشرفت های چشمگیری است. این هم‌اندیشی با پرسش کارکنان و پاسخگویی حجت الاسلام و المسلمین دکتر قربانی مبین در خصوص شبهات انقلاب اسلامی به پایان رسید.همزمان با دهه مبارک فجرهم‌ اندیشی اساتید در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، هم اندیشی اساتید دانشگاه صنعتی قم همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر برگزار شد.در این هم‌اندیشی دکتر مرجانی عضو هیات علمی گروه صنایع به ارزیابی دانشگاه ها در نظام رتبه بندی(ISC) پرداخت و همچنین وضعیت آموزشی و پژوهشی دانشگاه را در این نظام رتبه بندی ارزیابی کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر گرجیان رئیس اتاق فکراسلامی شدن دانشگاه‌ها دستاوردها و چالش‌های زندگی در کشورهای غربی را بررسی کرد.دکتر جمال الدین ارغوانی از اساتید دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و موسس چندین شرکت دانش بنیان به توسعه محصولات فناورانه و  نحوه ایجاد کسب و کارهای دانش بنیان پرداخت.
دعوت رئیس دانشگاه صنعتی قم جهت حضور حماسی قشر دانشگاهی در مراسم راهپیمایی یوم الله ۲۲بهمن
به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، دکتر جلال رضائی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم در آستانه چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در پیامی از ملت انقلابی ایران برای حضور حماسی در مراسم راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن دعوت کرد.
متن پیام به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
دهۀ مبارک فجر استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را برای ملت شریف و شهید پرور ایران به ارمغان آورد.در واقع پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روحیه آزادی خواهی و استقلال طلبی را نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها طنین انداز کرد.
ملت شریف ایران در آستانه چهل و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، همچون سالهای گذشته با شعار محوری" ایران استوار،۴۴سال افتخار" با حضوری منسجم، وحدت و همدلی خود را به دشمنان نشان خواهند داد.
اینجانب از آحاد ملت به ویژه قشر دانشگاهی دعوت می‌کنم بار دیگر با حضور حماسی، انقلابی و با بصیرت خویش در مراسم یوم‌ الله ۲۲ بهمن، ضمن نمایش عزت و اقتدار ایران اسلامی بار دیگر با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب (ره)، شهدای گرانقدر و رهبر معظم انقلاب اسلامی تجدید بیعت نمائید.  
 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار: باید با جهاد تبیین به شبهات نسل جوان پاسخ داد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: معاون و مدیر کل سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار با مسئولین دانشگاه صنعتی قم دیدار کردند.در این دیدار آقای حاجی زاده با اشاره به تفاوت نسل های اول و دوم انقلاب با نسل های چهارم و پنجم انقلاب گفت: نسل اول و دوم جنگ و جهاد را با تمام وجود حس کرده اند و می دانند که انقلاب در چه شرایطی پیروز شده است و هشت سال دفاع مقدس چگونه گذشت اما برای نسل های چهارم و پنچم انقلاب باید با جهاد تبین روشنگری کرد.وی افزود: باید مسئولین جمهوری اسلامی عملکرد خود را آسیب شناسی کنند و سپس بخواهند تعامل مفید و ارتباط موثر با جوانان داشته باشند. یکی از نکات مهم و اساسی دوره جنگ تحمیلی این بود که همه جهادی کار می کردند و از جزیره ای عمل کردن خودداری می کردند. امروز هم باید همین گونه باشد به ویژه دانشگاه های استان باید مدیریت یکپارچه داشته باشند و از ظرفیت ها و توانمندی های یکدیگر استفاده کنند.معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار با اشاره به اهمیت جهاد تبیین در این برهه از زمان گفت: اهمیت فضای مجازی به حدی است که مقام معظم رهبری می فرمایند: به اعتقاد من امروز ذکر مستحبی بعد از نماز، کار فرهنگی و جهادی در فضای مجازی است. پس باید از این فضا به بهترین شکل ممکن برای پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد. وی افزود: همه ما باید از ظرفیت های فضای مجازی به درستی استفاده کنیم و با جهاد تبیین به شبهات جوانان پاسخ دهیم . اگر این کار به درستی صورت گیرد، مسئولین آینده نظام که همین جوانان امروزی هستند، تا پای جان به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خدمت خواهند کرد.آقای حاجی زاده با اشاره به فعالیت های علمی و پژوهشی صورت گرفته در دانشگاه صنعتی قم، این دانشگاه را برای صنعت استان بسیار مهم و ضروری دانست و افزود: این دانشگاه در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است که نشانگر فعالیت و تلاش شبانه روزی مسئولین این دانشگاه است . مسئولین استانی باید از این دانشگاه حمایت ویژه ای داشته باشند تا بتواند ماموریت خود را به درستی انجام دهد. در پایان دکتر رضائی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم و حجت الاسلام والمسلمین دکتر قربانی مبین رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه به بیان فعالیت های معنوی و فرهنگی اجرا شده در دانشگاه پرداختند.صفحه 1 از 111 | از رکورد 1 تا 15 | از مجموع : 1657
ورود کاربران
ثبت نام بازنشانی رمز ورود