امروز : شنبه هفدهم خرداد 1399
اخبار

اخبار


اخبار امور فرهنگی

RSS
مقام اول نشریه
امور فرهنگی  نمایش : 1856  نظرات : 0   0   0

مقام اول نشریه

دوشنبه چهارم شهریور 1398 ساعت 7:15 ق ظاختتامیه چهارمین دوره جشنواره نشریات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان همزمان با بیست و دومین کنگره سراسری اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در شهر مشهد مقدس برگزار و برگزیدگان بخش‌های مختلف این جشنواره اعلام شد. در بخش برترین صفحه اول نشریه "گفتمان حق " متعلق به تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم عنوان بهترین نشریه را از آن خود کرد.
ضمن عرض تبریک به اعضای هیات تحریریه و مدیر مسئول این نشریه دانشجویی آرزوی توفیق روزافزون برای همه عزیزان را داریم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: در دیدار مسئولین فرهنگی دانشگاه صنعتی قم با  معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ، دکتر غفاری گفت: دانشگاه صنعتی قم می تواند سرمشق فرهنگی برای سایر دانشگاه های کشور باشد.
دکتر کریمی معاون دانشجویی و فرهنگی و حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی مدیر فرهنگی دانشگاه صنعتی قم با دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم،تحقیقات و فناوری دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار دکتر غفاری با توجه به وجود حرم مطهر کریمه اهل بیت (س) ، مسجد مقدس جمکران و حوزه های علمیه  این شهر را ام القری جهان اسلام نامید و گفت: پتانسیل های بسیار خوب فرهنگی در این شهر وجود دارد که با کمک از مراجع گرانقدر تقلید می توان فرهنگ ناب اسلامی و ایرانی را به اقصی نقاط کشور ارسال و آن را فراگیر کرد.
وی افزود: در این بین دانشگاه صنعتی قم به عنوان یک دانشگاه جوان و در حال توسعه می تواند با استفاده از این ظرفیت ها دراجرای برنامه های متنوع فرهنگی سرآمد باشد و همچنین به سرمشق فرهنگی برای سایر دانشگاه های کشور بدل شود.
دکتر غفاری خاطر نشان ساخت: با توجه به رویکرد دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مبنی براعتلای فرهنگ در دانشگاه ها ، از طرح های ویژه فرهنگی حمایت های همه جانبه صورت می گیرد.
دکتر کریمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی قم ضمن تشکر از حسن نظر دکتر غفاری به دانشگاه صنعتی قم به فعالیت های فرهنگی این دانشگاه اشاره کرد و افزود: طرح های توانمند سازی فعالین فرهنگی و تربیت مربی عفاف و حجاب از جمله طرح های ویژه این دانشگاه است که امیدواریم با همکاری و حمایت وزارت عتف به صورت سراسری در کل دانشگاه های کشور اجرایی شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: جامعه دانشگاهی صنعتی قم همگام با مردم شریف  شهر علم و اجتهاد راهپیمایی روز جهانی قدس را از میدان آستانه به سمت مصلای قدس، میعادگاه نماز جمعه آغاز کردند.
 مسئولین ، اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی قم از مسیرهای ۱۰ گانه به سمت میدان آستانه حرکت و دراین مکان اجتماع کردند.
در راهپیمایی روز قدس  امروز ، دانشگاهیان صنعتی قم با شوری خاص و وصف ناپذیر با مراجع عظام تقلید، علما، استادان، فضلا، طلبه‌های حوزه‌های علمیه، مسئولان و... همراه شدند .
 جامعه دانشگاهی صنعتی قم ضمن ابراز انزجار از جنایت‌ها و ادامه اشغالگری رژیم صهیونیستی، بار دیگر فریاد دفاع از مظلوم و مبارزه با ظلم و استبداد را سر دادند.
حضار با در دست داشتن تصاویر امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب و همچنین پلاکارد نوشته‌هایی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و اعلام انزجار از سران استکبار، با شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «ای رهبر آزاده آماده‌ایم آماده»، «خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست»، «یا ایها المسلمون اتحدوا اتحدوا»، «خامنه ای رهبر مسلمین است، وارث و افتخار مؤمنین است»، «ما پیروان حیدریم، فداییان رهبریم»، خواهان پایان اشغالگری در سرزمین فلسطین شدند.
در این راهپیمایی مردم  در مصلای قدس شهر مقدس قم تجمع و پس از قرائت قطعنامه و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در آئین نماز عبادی سیاسی جمعه  به امامت آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور شرکت کردند.
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه: نماینده مردم قم مجلس شورای اسلامی در بازدید از دانشگاه صنعتی قم گفت: جنگ اقتصادی امروز کشور،غیرت و وطن دوستی سربازان خرمشهر را می طلبد.
حجت الاسلام و المسلمین ذوالنور در بازدید از دانشگاه صنعتی قم وسخنرانی به مناسبت آزادسازی خرمشهر گفت: در زمان پیروزی انقلاب کل دنیا حول دو محور کاپیتالیست و امپریالیسم با محوریت ایالات متحده آمریکا و ابرقدرت شرق و غرب با محوریت اتحادیه جماهیر شوروی که کمونیست و سوسیالیست بودند، می چرخید. انقلاب اسلامی ایران بود که نشان داد حیاط مستقل برای یک کشور چیست.
وی افزود :در آن زمان بود که دشمنان انقلاب هم قسم شدند تا با شروع جنگ هشت ساله تحمیلی این انقلاب را به فروپاشی کشانند. آنها دو هدف را در پیش گرفته بودند، یکی سقوط نظام مقدس جمهوری اسلامی که صدام در مصاحبه هایش چندین بار گفته بود جواب ایران را یک هفته بعد در تهران می دهم و دیگری تجزیه کشور بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین ذوالنور در خصوص تجزیه کشور در زمان جنگ تحمیلی گفت: با حضور پانترکیسم ها و ناسیونالیست های عرب دشمن تجزیه ایران را حتمی و قطعی می دانست. از خوزستان تا سیستان، ترکمن صحرا ، آمل که چندین سال به شهر هزار سنگر معروف بود شهرهای تجزیه شده در نقشه های صدام بوده است. دشمن حتی برای شهرهای ماهشهر، دهلران، موسیان و خرمشهر اسم های عربی هم انتخاب کرده بود.
وی با اشاره به دوره بنی صدر در سال۱۳۶۰ گفت: در آن دوره ما برای جنگ و آزادسازی خرمشهر دواستراتژی داشتیم. یکی از استراتژی بنی صدر که معتقد بود باید زمین داد و امان خرید و استراتژی امام که معتقد بود برای آزادی خرمشهر باید از جان و مال خود بگذریم. اگر تاریخ را مطالعه کنید عملیات های اساسی ایران بعد از دوره بنی صدر شروع شد، عملیات ثامن الائمه که به نقل از امام خمینی فتح الفتح بوده است.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: در دوران جنگ ایمان، اعتقاد و ولایت مداری مردم رمز پیروزی بوده است ولی امروز در جنگ اقتصادی هنوز به ابزارهای لازم مسلح نشده ایم.
جنگ اقتصادی عزم می‌خواهد، ولایتمداری می‌خواهد، ایستادگی مقابل نفوذ سیاسی و فرهنگی می‌خواهد. ما مسئولینی مثل شهید زین الدین می‌خواهیم نه آقازاده هایی که از این جنگ خوشحال هستند چرا که منافع شان در این جنگ است.
وی افزود: اگر امروز را با دوره جنگ قیاس کنیم تدارکات چی ها پول ها را در جیب خود پنهان می کنند تا سربازان که همان مردم هستند از گرسنگی بمیرند. حرف من باجناح سیاسی خاصی نیست. باید با فساد مقابله و مبارزه شود.
حجت الاسلام والمسلمین ذوالنور گفت: رهبر می فرمایند تمام مشکلات کشور را خودمان می توانیم داخل کشور حل کنیم. به عنوان مثال اگر از شرکت‌های دانش بنیان حمایت شود و به جوانان اعتماد شود ما نیازی به کشورهای بیگانه نداریم. البته بعضی مسئولین می خواهند روحیه یأس و ناامیدی را در جامعه ترویج دهند و وابستگی کشور را به بیگانگان حفظ کنند. طبق فرموده  مقام معظم رهبری ما خودمان باید دست به تولید بزنیم.
وی با اشاره تحولات مثبت در دانشگاه صنعتی قم از جمله پروژه های عمرانی این دانشگاه گفت : مدیریت دکتررضایی نور از جنس مدیریت جهادی است که کشور ما به آن نیازمند است.با توجه به اینکه این دانشگاه یک دانشگاه فنی است و نیاز به تجهیزات، آزمایشگاه و کارگاه های متعددی دارد که هزینه بر است ولی بنده تمام قد از این دانشگاه رو به رشد حمایت خواهم کرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه: به مناسبت میلاد با سعادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع)، ایستگاه صلواتی افطاری ساده به همت دانشگاهیان صنعتی قم در حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد.
در این ضیافت دانشگاهیان صنعتی قم با برپایی ایستگاه صلواتی از روزه داران با توزیع  آش نذری پذیرایی کردند.
شایان ذکر است کلیه هزینه ها ، پخت و توزیع این افطاری ساده بر عهده اساتید، کارکنان، دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، تشکل های دانشجویی،بسیج دانشجویی،اساتید و کارکنان دانشگاه صنعتی قم بوده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: نهمین دوره انتخابات شورای مرکزی و هیات نظارت جامعه اسلامی دانشجویان صنعتی قم با حضور حداکثری دانشجویان برگزار شد.در انتخابات این دوره اعضای شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان به شرح زیر انتخاب شدند:
برادران :
- علی امینی
- سیدمحمدحسین توکلی
- محمدحسین رادان
- علیرضا سلطانی
- مصطفی طاهری
- محمدحسین عسکری
- علی اصغر ولی
علی البدل برادران:
- محمدجواد ذاکری
- علیرضا یاور نژاد
خواهران :
- عاطفه جعفری
- فاطمه محمدی
علی البدل خواهران :
- فرشته فاضلی
همچنین آقایان علی امامی و محمدجواد زارعی نیز به عنوان اعضای هیات نظارت این تشکل انتخاب شدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: مجمع عمومی سالانه و انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم با حضور اکثریت اعضای رسمی این تشکل در سالن همایش های شهید آخوندی دانشگاه صنعتی قم برگزار شد.
در ابتدا دبیر انجمن اسلامی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد  یک ساله شورای مرکزی این انجمن،کاندیدهای ششمین دوره انتخابات انجمن اسلامی را معرفی کرد.
در انتها نیز مراسم انتخابات با نظارت حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی مدیر فرهنگی برگزار شد.

برگزاری مسابقه موشک آبی استان قم  در دانشگاه صنعتی قم
مدیر پرتال  نمایش : 811  نظرات : 0   0   0

برگزاری مسابقه موشک آبی استان قم در دانشگاه صنعتی قم

یکشنبه نهم تیر 1398 ساعت 2:9 ب ظ

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه: مسابقه موشک آبی استان قم به همت واحد علمی پژوهشی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی قم با حضور 12 تیم از دانشگاه های استان قم در این دانشگاه برگزار شد.
مسابقه موشک های آبی دست ساز دانشجویان استان قم به میزبانی دانشگاه صنعتی قم در راستای توانمندسازی علمی و پژوهشی دانشجویان در قالب 12 تیم دو یا سه نفره از دانشگاه های استان قم برگزار شد.
گفتنی است دانشجویان در این مسابقه ، موشک های آبی دست ساز خود را با استفاده از بطری های خالی نوشابه، مقوا، رنگ و چترهای پارچه ای ساخته بود ند  که با تزریق فشار هوای متراکم به پرواز درآوردند.
در پایان این جشنواره  از سازندگان موشک هایی که بیشترین زمان پرواز را داشتند، تجلیل به عمل آمد.
برندگان این مسابقه به شرح ذیل می باشند:
رتبه اول : آقای سید حمزه موسوی، برنده ده میلیون ریال
رتبه دوم:آقایان محمد حسین قلی زاده و امیر حسین جندقیان، برنده پنج میلیون ریال
رتبه سوم: آقایان امیر محمد ابراهیمی و اسماعیل کاظم پور، برنده دو میلیون ریال
شایان ذکر است رتبه های اول تا سوم این مسابقه از دانشجویان دانشگاه صنعتی قم می باشند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: جامعه دانشگاهی صنعتی قم با قرائت بیانیه توسط بسیج دانشجویی و آتش زدن پرچم آمریکا، 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی را گرامی داشتند.
متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:
شعار سرنگونی رژیم شاه را در عمل نظاره کرده ایم،ما شعار آزادی و استقلال را به عمل خود زینت بخشیده ایم،ما شعار مرگبرآمریکا را در عمل جوانان پرشور و قهرمان و مسلمان در تسخیر لانه فساد و جاسوسی آمریکا تماشا کرده ایم،ما همه شعارهایمان را با عمل محک زده ایم.    حضرت امام خمینی(ره)
انقلاب اسلامی ایران را به جرأت میتوان تجلی تمام نمای استکبار ستیزی و آزادی خواهی به معنای نفوذ در قلوب ملت ها و کشور های جهان بدون جنگ و خون ریزی دانست.  با وجود گذشت سی و نه  سال از سیزده آبان سال  پنجاه و هشت ،حرارت و شور جوانان و دانشجویان در مقابله با استکبار دوچندان شده است.


شهدای مدافع حرم و رزمندگان اسلام در مقابله با تکفیری های مسلمان نما خود گواهی بر ادامه ی راه شهدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس است. بعد از طرح موضوع مذاکرات افرادی جاهلانه و یا خائنانه قصد داشتند این راه ناهموار ارتباط با استکبار را هموار جلوه دهند و مجددا ازحذف شعار مرگ بر آمریکا توسط امام خمینی(ره) صحبت به میان آوردند اما حقیقت این است بازخوانی نظرات صریح امام خمینی(ره) نشان می دهد ایشان در طول دوران مبارزه و پس از انقلاب هیچ اشاره ای حتی کوتاه در خصوص کنار آمدن با آمریکا نداشته اند.
آنچه که سیزده آبان امسال را از سالهای گذشته متمایز میکند آشکار شدن نیت شوم ایالت متحده آمریکا در تمام مذاکرات و بد عهدی آنان برای رفع تحریم های ظالمانه علیه کشورمان است.حمایت های مکرر آمریکایی ها از تروریست های خونخوار در منطقه برای به خاک و خون کشیدن و تضعیف کشور های مسلمان ایجاد فتنه و جنگ های داخلی،حمایت از رژیم سفاک سعودی در بمباران مردم مظلوم یمن فقط گوشه ای از شرارت های دولت آمریکا علیه مسلمانان است.


تجربه نشان داده است که ایالت متحده آمریکا از هر راه نامشروعی برای ضربه زدن به ملت ایران و مسلمانان جهان استفاده می کند و هر گونه تلاشی داخلی برای بزک کردن این دولت و فراموشی جنایات آن، جفای تاریخی در حق ملت ایران است.
امام و شهدای دفاع مقدس به ما آموختند که تنها راه پیروزی ، مقاومت و تکیه بر ایمان و تقوا است. طبق فرمایش رهبرمعظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی)؛ آمریکا رو به افول است، چهل سال است که چالش بین آمریکا و ایران ادامه دارد و انواع تحرکات از سوی دشمن اتفاق افتاده است؛ از جنگ نظامی و اقتصادی تا جنگ رسانه‌ای را آمریکا به راه انداخت. در این چالش چهل ساله، طرف مغلوب آمریکا و طرف پیروز جمهوری اسلامی است. دلیل مغلوب بودن آمریکا هم این است که حمله را او شروع کرده اما به مقاصد خود نرسیده است.


ما به وعده ی خداوند منّان ایمان داریم و با تلاش و استعانت از درگاه الهی در این مسیر ثابت قدم خواهیم بود.
" ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه الا تخافوا و لا تحزنوا و ابشروا بالجنه التی کنتم توعدون"
صدق الله العلی العظیم

 برگزاری محفل انس با قرآن کریم در دانشگاه صنعتی قم
مدیر پرتال  نمایش : 1411  نظرات : 0   0   0

برگزاری محفل انس با قرآن کریم در دانشگاه صنعتی قم

جمعه سی ام آذر 1397 ساعت 5:44 ب ظ

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: به منظور ترویج و ترغیب اساتید، کارکنان و دانشجویان به قرائت قرآن کریم ،محفل انس با قرآن با حضور قاری بین المللی استاد فروغی به همت مدیریت فرهنگی و اجتماعی وکانون قرآن و عترت دانشگاه صنعتی قم در نمازخانه دانشگاه برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه: 70نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی قم به همت بسیج دانشجویی این دانشگاه راهی پیاده روی اربعین شدند. مسئولین دانشگاه صنعتی قم نیز با حضور در گلزار شهدا ضمن تجدید پیمان با آرمان های شهیدان دفاع مقدس و مدافع حرم، کاروان پیاده روی اربعین را بدرقه کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: ویژه برنامه سوگواری اربعین حسینی با حضور آیت الله احدی به همت هیات دانشجویی دانشگاه صنعتی قم برگزار شد.

آیت الله احدی در سخنرانی خود فصل های رسیدن به وجود وصالی را برشمرد.  وی اولین مرحله رسیدن به وجود وصالی را تقرب دانست. وی افزود: هر انسانی باید در راه رسیدن به سعادت ، دنبال صراط برود. صراط فقط و فقط با تقرب به ایزد متعال ایجاد می شود. مسائل دنیوی که می تواند انسان را به تقرب نزدیک کند سراج است. تحصیلات یک سراج است که می تواند با خدمت به خلق، شخص را به نزدیکی و تقرب الهی برساند.
آیت الله احدی گفت: ذات همه انسان ها پاک و الهی است . غفلت از معجزات ، فراموش کردن حساب و کتاب اخروی ،عدم مطالعه و آگاهی باعث سیاهی قلب و دوری انسان از خدا می شود.

وی در خصوص پیاده روی اربعین گفت: خود معصومین (ع) هستند که شخص را به مکان های زیارتی دعوت می کنند. در آیات و روایات هم به زیارت امام حسین (ع) با پای پیاده بسیار تاکید شده است.  حتی امام حسین (ع) می فرمایند : من خودم ضامن کسانی هستم که با پای پیاده به زیارت من می آیند. همچنین امام صادق(ع) درباره ثواب زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده می‌فرمایند: کسى که با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود،خداوند به خاطر هر قدمى که برمی دارد یک حسنه برایش می نویسد ، یک گناه از او را محو می کند و یک درجه به مرتبه‏ اش می افزاید.
شعر خوانی شاعر آیینی سید حمیدرضا برقعی و مداحی ذاکر اهل بیت کربلایی ناصر رسولیان از دیگر قسمت های ابن برنامه بوده است.

 
مراسم معارفه  دانشجویان جدیدالورود برگزار شد
مدیر پرتال  نمایش : 1377  نظرات : 0   0   0

مراسم معارفه دانشجویان جدیدالورود برگزار شد

جمعه سی ام آذر 1397 ساعت 5:33 ب ظ

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: در آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه صنعتی قم پذیرای469 دانشجوی جدیدالورود در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده است. به همین منظور مراسم آشنایی و معارفه این دانشجویان با حضور مسئولین دانشگاه به همت مدیریت فرهنگی برگزار شد.

دکتر رضایی نور ضمن خیر مقدم به دانشجویان جدیدالورود، موفقیت آنها را درکنکور سراسری سال 1397 تبریک گفت. وی افزود: یکی از ویژگی های شاخص این دانشگاه حضور اساتید جوان که از دانشگاه های مطرح فارغ التحصیل شده اند می باشد.همچنین حضور کارکنان با انگیزه و با نشاط رشد و بهره وری دراین دانشگاه را ارتقا داده است.
دکتر رضایی نور گفت: دانشجویان خلاق و نخبه دانشگاه صنعتی قم موفقیت های زیادی را برای این دانشگاه به ارمغان آورده اند.آمار بالای قبولی دانشجویان کارشناسی دانشگاه صنعتی قم در مقطع کارشناسی ارشد،کسب رتبه دوم در مسابقات زیردریایی،کسب رتبه هفتم در مسابقات نانو و کسب عنوان اختراعات برتر در مسابقات ژنو از جمله فعالیت های دانشجویان در این دانشگاه می باشد.
وی افزود: میل به تغییر،تحول و تلاش مبنای کار مسئولین دانشگاه صنعتی قم است. در همین راستا با تلاش شبانه روزی مسئولین در تابستان سال جاری دانشکده برق و کامپیوتر ،کتابخانه مشکوة السادات ،سالن ورزشی شهید شهریاری تاسیس شد. همچنین اقدامات اولیه جهت احداث زمین چمن مصنوعی در دانشگاه انجام شده است.
خوابگاه های دانشجویی نیز به منظور استقبال شایسته از دانشجویان جدیدالورود بهسازی و تجهیز شده است.
وی اظهار داشت: زمین اصلی دانشگاه در کیلومتر 9 جاده قدیم  قم_ تهران می باشد که با رایزنی های صورت گرفته تا چند سال آتی سایت اصلی دانشگاه را در آن زمین خواهیم ساخت.
دکتر رضایی نور گفت: مسئولین دانشگاه جهت ارائه خدمات هر چه بهتر آموزشی،رفاهی و صنفی حداکثر تلاش خود را خواهند داشت و در این راه همکاری و همیاری شما عزیزان بسیار مهم و موثر می باشد.در این راستا از همه شما عزیزان می خواهم که ما را نقد کنید، البته نقد منصفانه و سازنده.
وی افزود: روحیه شاداب و انرژی مثبت دانشجویان انگیزه مسئولین دانشگاه را جهت ارائه خدمات مطلوب  در زمینه های آموزشی، رفاهی ، صنفی و ... چندین برابر خواهد کرد.
رئیس دانشگاه صنعتی قم دوره تحصیل در مقطع کارشناسی را یکی از مهم ترین دوران زندگی جوانان قلمداد کرد و افزود: اگر می خواهید یک مهندس موفق و کارآمد باشید یادگیری مهارت هایی چون مدیریت زمان، گزارش نویسی و... بسیار مهم می باشد.
در ادامه حجت الاسلام شریفی دوست مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان و تبریک جهت ورود دانشجویان جدیدالورود به عرصه جدیدی از علم آموزی، شهر مقدس قم را عش آل الله دانست و افزود: شما عزیزان دعوت شده کریمه اهل بیت (س) به این شهر مقدس هستید.
وی گفت: در این دوران شما عزیزان می توانیداستفاده حداکثری را از فضای معنوی و مذهبی شهر مقدس قم داشته باشید. چرا که با استناد به آیات و روایات، کریمه اهل بیت جلوه ای از حضرت زهرا(س) می باشد.
مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه در مورد طرح همام(هسته های مباحثاتی اندیشه های استاد مرتضی مطهری) گفت : این طرح که توسط دفتر نهاد در دانشگاه اجرا میشود به حمد الله تا به امروز مورد استقبال بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است . در این طرح دانشجویان با اندیشه های ناب استاد مطهری آشنا میشوند و با به کار گیری از رهنمود های این استاد بزرگوار خیر و برکت را در زندگی خود جاری می کنند.
در این مراسم  دکتر آقا محمدی معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه ضمن بیان مطالبی در خصوص آشنایی دانشجویان با امور آموزشی و پژوهشی در دانشگاه گفت: شما عزیزان باید همراه با رشد علمی،  رشد معنوی و شخصیتی هم داشته باشید.
همچنین دکتر کریمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه پس از توضیح مسائل مربوط به دانشجویان در زمینه امور فرهنگی،خوابگاه و تغذیه به نقش مهم دانشجویان در رشد و شکوفایی جامعه اشاره کرد.

معرفی  اداره  حراست ، تشکل های دانشجویی انجمن اسلامی ، جامعه اسلامی ، بسیج دانشجویی ، کانون خیریه نیکان و انجمن های علمی از دیگر بخش های این برنامه بوده است .
در انتها نیز با اهدای هدیه ای به رسم یادبود ، مقدم دانشجویان جدیدالورود گرامی داشته شد.

مدیر پرتال  نمایش : 1760  نظرات : 0   0   0

برگزاری جشن روز مهندس در دانشگاه صنعتی قم

چهارشنبه نهم اسفند 1396 ساعت 7:54 ق ظ

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: جشن روز مهندس  به همت انجمن های علمی دانشجویی و با نظارت مدیریت فرهنگی و اجتماعی با حضور دکتر خوشنویسان رئیس دانشگاه،کارکنان و دانشجویان در سالن همایش های شهید آخوندی دانشگاه صنعتی قم برگزار شد.
در ابتدای این مراسم امیر حسین حسینی ثانی دبیر دبیران انجمن های علمی به ارائه گزارشی از وضعیت فعلی انجمن های علمی دانشگاه پرداخت.
در ادامه دکتر خوشنویسان ضمن تبریک روز مهندس، افزود: دانشگاه صنعتی قم در بحث علمی و پژوهشی رو به رشد است . برگزاری نمایشگاه فن بازار در استان توسط دانشگاه صنعتی قم  و رتبه های دانشجویان در مسابقات علمی و پژوهشی مختلف از جمله نانو، ساخت زیردریایی و ... گواه این است.
البته با توجه به پتانسیل های موجود در دانشگاه صنعتی قم با همت و تلاش هر چه بیشتر باید فعالیت های علمی را در دانشگاه گسترش دهیم.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به آمایش آموزش عالی که از سال گذشته توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر ماموریت گرا شدن دانشگاه ها ابلاغ شد، دانشگاه ها باید به سمت و سوی تخصصی شدن بروند. دانشگاه صنعتی قم نیز در استان محوریت رشته های فنی و مهندسی را عهده دار شده است.
رئیس دانشگاه صنعتی قم افزود: با توجه به اهمیت جایگاه دانشگاه صنعتی قم در استان، دانشجویان و کارکنان باید با همتی مضاعف در ارتقای علمی، پژوهشی ، فرهنگی و... دانشگاه کوشا باشند.
در پایان نیز از دبیران برتر انجمن های علمی دانشگاه (امیر حسین حسینی ثانی " دبیر انجمن صنایع"، مریم منصوری" دبیر انجمن پلیمر" و مسعود ابوالقاسمی " دبیر انجمن مکانیک" تقدیر و تشکر به عمل آمد.
اجرای مسابقه های طنز و استندآپ کمدی از دیگر برنامه های مراسم روز مهندس بوده است.

مدیر پرتال  نمایش : 1834  نظرات : 0   0   0

تجدید میثاق دانشگاهیان صنعتی قم با امام خمینی (ره)

چهارشنبه هجدهم بهمن 1396 ساعت 11:52 ق ظ

به گزارش روابط عمومی دانشگاه: دانشگاهیان صنعتی قم همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر در برنامه اهدای خون شرکت نموده و سپس با حضور در بیت امام خمینی (ره) با آرمان های امام راحل و شهدای همیشه جاوید تجدید میثاق نمودند. طبق توضیحات مسئول بیت امام خمینی( ره)  این بنا یکی از بناهای مهم شهر قم به شمار می رود که از تاریخچه سیاسی  و اجتماعی خاصی برخوردار است. این خانه که آخرین محل سکونت امام در قم بوده است، به دلیل قرار گیری در محله یخچال قاضی، به این نام نیز معروف است.
خانه حضرت امام خمینی (ره) در شهر قم، بنایی ساده شامل  همکف و زیرزمین است. حیاط این بنا در جنوب آن و فضاهای سرپوشیده در شرق و غرب خانه قرار دارد.
سطوح داخلی این خانه قدیمی بدون تزئین بوده و گچ اندود شده است. سطوح خارجی نیز از جرزهای آجری ساده و سطوح گچی یکدست و بدون نقش و نگار می‌باشد.
 این خانه در حدود سال ۱۳۳۵ توسط امام خمینی (ره) خریداری شد و تا پیش از این، هیچ خانه ای در قم در تملک امام نبوده‌ است. امام تا سال ۱۳۴۲ در آن زندگی کردند. ایشان تا آخرین روزها و ساعات سال ۱۳۴۲ که درقم بودند، در همین خانه ساده می زیستند.
پس از تبعید امام به ترکیه، خانه مذکور در اختیار خانواده ایشان بود که با تغییر محل تبعید به نجف و رفتن اعضای خانواده به نجف اشرف، به آیت الله پسندیده، برادر امام واگذار شد و سرانجام در سال ۱۳۷۳  توسط مرحوم حاج احمد خمینی به بیت مقام معظم رهبری واگذار شد.
 شایان ذکر است در وسط بنا، راه پله ای است که ساختمان را به دو بخش بیرونی «شرقی» و اندرونی «غربی» تقسیم می کند. در بخش بیرونی ساختمان، اتاق بزرگی واقع شده است که سال ها پذیرای مستمعان و شاگردان حضرت امام بوده است.
کابوشینسکی یکی از ایران شناسان غربی، خانه امام را این گونه وصف می کند: «امام خمینی قبلاً به اتفاق همسر و پنج فرزندش در خانه کوچکی، واقع در خیابان باریک و ناهمواری زندگی می کرد که از وسط آن جوی آبی می گذشت.
این خانه نه تنها محل سکونت امام بوده بلکه بسیاری از دیدارهای مردمی، سخنرانی‌ها و جلسات مهم سیاسی ایشان نیز در این مکان برگزار می‌شده که سخنرانی ایشان علیه تصویب قانون کاپیتولاسیون یکی از آن‌ هاست.
خانه حضرت امام خمینی (ره) در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۷۴۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 
صفحه 1 از 12 | از رکورد 1 تا 15 | از مجموع : 166
ورود کاربران
ثبت نام بازنشانی رمز ورود