امروز : سه شنبه بیست و چهارم مهر 1397

درباره دانشکده فنی و مهندسی

دانشکده فنی و مهندسی در سال 1387 همزمان با تاسیس دانشگاه، آغاز به فعالیت کرده است. این دانشکده هم اکنون دربرگیرنده گروه­های آموزشی مهندسی صنایع ، مهندسی عمران، مهندسی مكانیك و مهندسی پلیمربوده و بیش از 1000 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در آن مشغول به تحصیل هستند. حضور 23 هیات علمی تمام وقت در دانشکده و تاسیس کارگاه­ها و آزمایشگاه­های آموزشی رشته­ های­ فنی و مهندسی موجود، این دانشکده را به یکی از مراکز پژوهش ، نوآوری و تربیت نیروی متخصص تبدیل کرده است.

رشته های کارشناسی

-         مهندسی صنایع

-         مهندسی عمران

-         مهندسی مکانیک

-         مهندسی پلیمر

رشته های کارشناسی ارشد

-         مهندسی صنایع بهینه سازی سیستم ها

-         مهندسی عمران مکانیک خاک و پی

-         مهندسی عمران محیط زیست

-         مهندسی مکانیک طراحی کاربردی

-         مهندسی مکانیک ساخت و تولید

-         مهندسی مکانیک تبدیل انرژی

-         مهندسی پلیمر فراورش

گروه های آموزشی دانشکده

گروه آموزشی مهندسی مکانیک
گروه مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی قم فعالیت خود را از مهرماه سال 1389 باجذب 59 دانشجو در مقطع کارشناسی آغاز نمود. در سال 1392 در سطح کارشناسی ارشد مکانیک- طراحی کاربردی اقدام به پذیرش دانشجو نمود. این گروه رشد نسبتا بالایی در فعالیتهای پژوهشی اساتید و افزایش چشمگیری در حجم قراردادها با صنایع و مراکز علمی و پژوهشی و همچنین تشکیل هسته ­ها و گروههای علمی- دانشجویی و حمایت علمی همایش های ملی و بین المللی را به دوش کشیده است.بطوریکه درحال حاضر به منظور ارتقاء کمی گروه، حدود 300 دانشجو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد جذب و مشغول به تحصیل هستند.
گروه مهندسی مکانیک یکی از گروه­های پیشرو و بسیار فعال دانشگاه صنعتی قم می­باشد. با توجه به سطح علمی و پشتکار دانشجویان، همچنین وجود اعضاء هیأت علمی نخبه و پرتوان فارغ التحصیل از دانشگاههای ممتاز داخلی و همچنین امکانات در حال توسعه، گروه مهندسی مكانیك این دانشگاه جاذبه زیادی برای داوطلبان كنكور سراسری داشته و عموماً انتخاب­های پس از تهران، علاقمندان به این رشته را به خود اختصاص می­دهد.
این گروه یکی از گروه های فعال و پویای دانشگاه می باشد که در زمینه های مختلف علمی و صنعتی مرتبط با رشته مهندسی مکانیک فعالیت می کند و به عنوان یکی از اولین رشته های دانشگاه، همواره مسیر رشد وتکامل خود را بر اساس نیازهای دانشگاه، استان و کشور منطبق ساخته است.

ادامه...

گروه آموزشی مهندسی صنایع

مهندسی صنایع رشته‌ای است که با طراحی، پیاده­سازی و بهبود سیستم­های یکپارچه­ای از انسان، مواد، اطلاعات، تجهیزات و انرژی مرتبط است. این رشته بر پایه دانش تخصصی در علوم ریاضی، طبیعی، اجتماعی و نیز قوانین و روش­های تجزیه و تحلیل مهندسی و طراحی بنا شده تا به کمک آنها به ارزیابی نتایج حاصل از سیستم‌های یکپارچه بپردازد. گروه مهندسی صنایع دانشکده فنی و مهندسی در سال 1387 با جذب 38 دانشجو کار خود را آغاز نمود و در حال حاضر دارای 311 دانشجو در مقطع کارشناسی می­باشد. در سال 1391 اولین دانش آموختگان دانشگاه صنعتی قم از این گروه روانه بازار کار شده­اند. دکتر فاضل حاجی­زاده، دکتر محمدرضا مرجانی (مدیر گروه) و دكتر محمد مهدی مهتدی به همراه سه دانشجوی دکتری بورسیه اعضای هیات علمی دائم این گروه را تشکیل می­دهند.

ادامه ...


گروه آموزشی مهندسی پلیمر

رشته مهندسی پلیمر عموما در ارتباط با طراحی, آنالیز و بهبود مواد پلیمری است. هدف رشته مهندسی صنایع پلیمر تولید کلیه محصولات پلیمری از قبیل لاستیک، پلاستیک، الاستومر، چسب‌ها، رزین و سایر مواد مورد نیاز صنعت است. با توجه به این كه كشور ما نیز از جمله كشورهایی است كه در زمینه كشاورزی و منابع نفتی (صنایع شیمیایی)‌ از استعداد بالقوه خوبی برخوردار است و مواد پلیمری نیز در دو زمینه فوق نقش كلیدی دارند، از حدود 25 سال پیش مهندسی پلیمر در ایران مورد توجه قرار گرفت. گروه صنایع پلیمر دانشگاه صنعتی قم فعالیت خود را از سال 1390 با جذب 39 دانشجو در مقطع کارشناسی آغاز کرده و هم اکنون دارای 100 دانشجو در مقطع کارشناسی است. دکتر محسن محمدی (مدیر گروه) و دکتر محمد رضا کلایی، دکتر علیرضا عزیزی و دکتر خادم زاده یگانه اعضای هیات علمی دائم این گروه را تشکیل می­دهند.

  ادامه...


گروه آموزشی مهندسی عمران

مهندسی عمران، از جمله رشته‌هایی است که بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران کشوراست. یعنی هر چیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد، مانند سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌های مخابرات، ساختمان‌های مقاوم در مقابل زلزله، سیل و آتش، نیروگاه‌های برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه کار مهندس عمران قرار می‌گیرد. هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است که بتوانند در پروژه‌های مختلف عمرانی در زمینه‌های ساختمانی، راه‌سازی، پل‌سازی، سازه‌ها و بناهای آبی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب و … مسوولیت طرح، محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرند. گروه مهندسی عمران دانشگاه صنعتی قم در سال 1388 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز نموده و در حال حاضر حدود 235 دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل هستند. دکتر عبدالرضا کریمی (مدیر گروه) و دکتر مرتضی جیریایی و دکتر بیت­الله بدرلو به همراه چهار دانشجوی دکتری بورسیه اعضای هیات علمی دائم این گروه هستند.

ادامه...


آدرس:  قم – بلوار سردار شهید خدا کرم( جاده قدیم تهران) - صندوق پستی: 1519-37195
تلفن: 36641601-025 - فاکس: 36641604 -025
پست الکترونیک:: eng@qut.ac.ir