امروز : پنجشنبه سی و یکم خرداد 1403

معرفی رشته مهندسی صنایع

مهندسی صنایع رشته‌ای است که با طراحی، پیاده­سازی و بهبود سیستم­های یکپارچه­ای از انسان، مواد، اطلاعات، تجهیزات و انرژی مرتبط است. این رشته بر پایه دانش تخصصی در علوم ریاضی، طبیعی، اجتماعی و نیز قوانین و روش­های تجزیه و تحلیل مهندسی و طراحی بنا شده تا به کمک آنها به ارزیابی نتایج حاصل از سیستم‌های یکپارچه بپردازد (انجمن مهندسی صنایع آمریکا).

طراحی، ایجاد، استقرار، بهبود و اداره سیستم­های متشکل از انسان، مواد و تجهیزات چه در بخش­های تولیدی و چه در بخش­های خدماتی عمده وظایف مهدسین صنایع را تشکیل می­دهند. مهندسین صنایع از طریق دروس تئوری احتمالات، آمار مهندسی، جبر خطی، تحقیق در عملیات، تئوری صف و اصول شبیه­سازی دانش ریاضی مورد نیاز در طراحی، برنامه­ریزی و کنترل سسیتم­های مختلف را فرا می­گیرند؛ به کمک دروس اقتصاد خرد و کلان، حسابداری و هزینه­یابی صنعتی، ارزیابی اقتصادی پروژه­های صنعتی، امکان­سنجی، مدیریت مالی و بازریابی بر امور مالی و تصمیم­گیری­های اقتصادی مسلط می­شوند؛ در دروس نقشه­کشی صنعتی، علم مواد، روش­های تولیدی، اتوماسیون صنعتی و مونتاژ مکانیکی با تکنیک­های مختلف تولید محصول آشنا می­شوند؛ برنامه­ ریزی و تحلیل سیستم­ها را در دروس تحلیل سیستم­ها، تجزیه و تحلیل تصمیم­گیری، طراحی سیستم­های اطلاعات مدیریت می­آموزند؛ با فراگیری اصول کارسنجی، زمانسنجی، مهندسی فاکتورهای انسانی، امکان­سنجی و اصول طراحی کارخانه مهارت طراحی و برنامه­ریزی ایجاد یک کارخانه از ابتدا تا انتها را کسب می­کنند؛ به کمک دانش کنترل کیفیت آماری و مدیریت کیفیت و بهره­وری با روش­های مدیریت و ارتقای کیفیت محصول آشنا می­شوند؛ و در نهایت اصول برنامه­ریزی در بخش­های مختلف تولیدی و خدماتی را در برنامه­ریزی تولید، برنامه­ریزی و کنترل موجودی، برنامه­ریزی و مدیریت پروژه­ها، برنامه­ریزی حمل و نقل، برنامه­ریزی نگهداری و تعمیرات می­آموزند.

بررسی مسائل مختلف تولیدی به صورت ساختاریافته و ارائه راه حل­های مناسب برای آنها، برنامه­ریزی برای تامین مواد اولیه و نیمه ساخته مورد نیاز در قیمت اقتصادی و كیفیت مطلوب، بهره گیری موثر از فضا، ماشین­آلات، تجهیزات، نیروی انسانی و زمان، برنامه­ریزی صحیح تولید با توجه به تقاضای، امكانات، هزینه و زمان، كنترل كیفیت محصولات، و افزایش كارایی تولید و پایین آوردن قیمت تمام شده محصول بخشی از توانمندی­های یک دانش آموخته دوره کارشناسی مهندسی صنایع است. بدین ترتیب می­توان گفت در این رشته مهارت­های لازم برای کار در گستره وسیعی از کسب و کارهای گوناگون چه در زمینه مهندسی و چه در دنیای تجارت آموزش داده خواهد شد. 

گستردگی دروس ارائه شده در این رشته، مهندسین صنایع را به ابزار موثری برای پیشبرد اهداف سازمان­ها تبدیل کرده است. یک دانش آموخته رشته صنایع هم می­تواند در واحدهای صنعتی و تولیدی و هم در بنگاه­های مختلف خدماتی نظیر شرکت­های برنامه­ریزی، بانک­ها، بیمه­ها، ادارات دولتی و حتی بیمارستان­ها به طور موثر فعالیت کنند.

برنامه پیشنهادی 8 نیمسال کارشناسی مهندسی صنایع