امروز : سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398
مدیریت امور دانشجویی

مدیریت امور دانشجویی


آیین نامه خوابگاه خواهران

 

آیین نامه خوابگاههای دانشجویی خواهران

اداره کل خوابگاه های دانشگاه صنعتی قم
آیین نامه مقررات انضباطی سکونت در خوابگاه های دانشگاه صنعتی قم
ماده 1:  مقررات ورود و خروج خوابگاه ها
1ـ دانشجویی  مجاز  به  سکونت در خوابگاه می باشد که برگ  تأییدیه  مالی  شهریه  خوابگاه  و ودیعه سکونت خود را به  اداره خوابگاه ها  ارائه  داده  باشد و  کارت سکونت  در  خوابگا  با تاریخ اعتبار و نیمسال تحصیلی دریافت کرده باشد.

2ـ دانشجویان ساکن خوابگاه ها موظفند هنگام ورود به خوابگاه  کارت معتبر خوابگاه با برچسب تمدید را همراه داشته ، به مسوولین مربوطه ارائه نمایند . بدیهی است که     از  ورود  دانشجویان بدون کارت با  برچسب معتبر جلوگیری  خواهد شد.
3ـ ساعت ورود و خروج  مجاز در خوابگاه  بر حسب فصول سال و  نوع  خوابگاه  از  سوی  اداره خوابگاه ها تعیین و اعلام می گردد. بدیهی است، ورود به خوابگاه پس از  ساعات  تعیین شده در شب ممنوع می باشد.
4ـ در صورت  خروج  کلیه  دانشجویان  از یک  واحد  خوابگاه،  باید کلیدهای  واحد و اتاق را به سرپرست خوابگاه تحویل داده و از  واگذاری آن به دیگران خود داری نمایند.
5ـ ملاقات افراد  غیرمحارم درمقابل درب خوابگاه ممنوع می باشد.
6ـ ساعت ملاقات حداکثر تا پایان زمان تأیید شده  تردد ( از ساعت 7  لغایت 20 ) در خوابگاه می­باشد.
7ـ ورود  هرگونه  میهمان به  خوابگاه با  سپردن  اصل شناسنامه و یا کارت شناسایی  معتبر به سرپرست خوابگاه صورت می گیرد.

8ـ دانشجویان درصورت داشتن میهمان به غیر از بستگان درجه اول یک روز قبل و در  ساعات اداری   نسبت به  واریز  مبلغ  50000ریال به حساب دانشگاه  صنعتی قم اقدام و  با  ارائه مدارک شناسایی معتبر که بیانگر هویت میهمان باشد به اداره امور خوابگاه ها نسبت به اخذ مجوز اقدام نمایند،

ماده 2 : مقررات اسکان در خوابگاه خودگردان
دانشجویانی  که در ساختمانهای مسکونی استیجاری ( خوابگاههای خودگردان ) ساکن میباشند بایستی ضمن  رعایت قوانین  مناطق مسکونی،  مقررات انضباطی  خوابگاه را  نیز  رعایت نمایند.
1ـ دانشجو  حق تعویض و  یا  واگذاری محل سکونت خود و  اموال خوابگاه   را به   دیگران ندارد.
2ـ ورود هرگونه وسیله برقی (کتری برقی، بخاری برقی و ...... )، برنده(تیغ، کاتر، .........) و  وسایلی از قبیل فرش ،یخچال و... به خوابگاه ممنوع می باشد.

3ـ ورود وسایل شخصی مانند کامپیوتر، لپ تاپ و...  باید با هماهنگی  سرپرست خوابگاه بوده و دانشجو فرم ورود  لوازم شخصی را  دریافت نماید.  بدیهی است  از خروج  هر گونه   لوازم،  بدون همراه داشتن فرم ورود  ممهور به مهر و امضای سرپرست خوابگاه جلوگیری به عمل  خواهد آمد.

4ـ انجام هر گونه عملی که باعث تضییع و تهدید حقوق وآزادی های دیگران شود ممنوع است و برخی از این موارد در تبصره زیر آمده است.
تبصره:   الف)  دخالت در امور  فنی خدماتی  تأسیساتی  از قبیل آب،  برق،  تلفن،  سیستم های گرمایشی و  سرمایشی، قفل  اتاقها، همچنین اینترنت خوابگاه و... مطلقاً  ممنوع است،  در  صورت بروز  هرگونه  خسارت به هریک ا ز اموال فوق الذکر فرد خاطی به مراجع ذیربط معرفی شده وخسارت وارده از وی دریافت خواهد شد. دانشجویان موظفند مشکل را به صورت کتبی یا شفاهی به سرپرست خوابگاه  اعلام نمایند.
ب) ساکنین  واحدها باید درهنگام ترک اتاق وسایل برقی و گازسوز  را  خاموش  و از  مدار خارج نمایند؛ درصورت عدم رعایت و بروز حادثه مسوولیت کلیه خسارات به عهده دانشجوخواهد بود.
ج) در صورت خرابی قفل درب واحد و اتاقها،  تعویض  مغزی  قفل بدون  هماهنگی با سرپرست خوابگاه  ممنوع می باشد.
5ـ نظافت محوطه اتاق و لوازم شخصی به عهده دانشجو بوده و مسوولین  خوابگاه هنگام  بازدید باید  عدم  رعایت  نظافت را  گزارش  نمایند و  همچنین رعایت نظافت و  بهداشت  کلی  خوابگاه بالاخص محیط های آشپزخانه، دستشویی، حمام و... ضروری است، در صورت تخلف، با دانشجوی متخلف برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
6ـ از چسباندن هرگونه  عکس ، پوستر  ، برنامه کلاسی و... بر روی دیوارها  خودداری  نمایید.
7ـ دانشجویان هر اتاق موظفند از  ساعت 24 شب الی 6 صبح ( زمان خاموشی )  سکوت عمومی خوابگاه را کاملاً رعایت نمایند.
8ـ دانشجویان موظفند در صورتی که بیماری خاصی دارند به سرپرست خوابگاه اطلاع داده و اگر داروی خاصی مصرف می نمایند هم اتاقی های خود را درجریان قرار دهند.
9ـ با توجه به  محدودیت فضاهای خوابگاهی،  مجوز اقامت دانشجو  در خوابگاه  در صورت محرز شدن عدم صلاحیت وی  برای ادامه سکونت ، در هر مقطع زمانی می تواند  لغو  گردد،  تشخیص عدم صلاحیت به عهده مراجع ذیصلاح دانشگاه است.
10ـ مدیریت امور خوابگاه ها می تواند، موارد عدم رعایت مقررات خوابگاهی را  به دانشجو شفاهاً و کتباً تذکر دهد و درصورت تخلف، دانشجوی خاطی را به مراجع ذیصلاح معرفی نماید.

11ـ ساکنان خوابگاه موظفند به منظور جلوگیری از گرفتگی فاضلاب آشپزخانه ، حمام و دستشوئی از ریختن تفاله و ... در آنها خوداری کنند ، در غیر این صورت خسارت وارده به اموال دولتی بر عهده کلیه ساکنین استفاده کننده از این سرویسها خواهد بود.

علاوه بر موارد فوق  در صورت عدم استفاده نامناسب از کمد، تخت، یخچال و اجاق گاز ، کولر، بخاری، موکت ها، سیستم روشنایی، درب و پنجره ها و ..... که باعث عدم کارایی و خرابی تجهیزات شود، ضمن اخذ خسارت وارده از دانشجو و یا دانشجویان خاطی، تأمین مجدد این اقلام و تجهیزات برعهده دانشجو خواهد بود. در غیر اینصورت امکان استفاده از خوابگاه از ایشان سلب خواهد شد.

12ـ شستشوی سر در آشپزخانه و روشویی ممنوع می باشد.

ماده 3: مقررات اخلاقی وفرهنگی
1ـ دانشجویان موظفند در برخورد با مسوولین و کارکنان خوابگاه،  احترام و  مقررات  اداری  را  حفظ نمایند و در صورت رفتار نامناسب یا  ایجاد آشوب و تشنج در محیط خوابگاه،  با  دانشجو    طبق مقررات برخورد خواهد شد.
2ـ نگهداری  و  استفاده از  ابزار آلات  غیر قانونی از قبیل  لوازم   قمار ( پاسور و ...) ،  نوارها  و سی دی های  غیر مجاز و ابزار آلات موسیقی ، استعمال دخانیات  و وسایل  مرتبط با آن به  طور کلی ممنوع است.   در صورت مشاهده موارد  فوق دانشجوی خاطی به کمیته  انضباطی  معرفی خواهد شد.

*در صورت هر گونه استفاده و توزیع مشروبات الکلی، مواد مخدر، روانگردان و... علاوه بر معرفی به کمیته انضباطی  دانشگاه  و  اخراج دانشجو ،  فرد خاطی  به  مقامات  انتظامی  جهت  برخورد قضایی معرفی خواهد شد.
3ـ هر گونه درگیری فیزیکی و لفظی، چه با دانشجویان وچه با مسئولین و کارمندهای دانشگاه، در محیط دانشگاهی و خوابگاه ممنوع است.
4ـ سرپرست  خوابگاه و دانشگاه هیچ گونه مسئولیتی در قبال وسائل و لوازم شخصی داخل اتاق دانشجو ندارد ( دانشجو مسئول اموال شخصی خود می باشد. )
تبصره: درصورت بروز سرقت، دانشجو  باید مراتب را به سرپرست  شیفت خوابگاه گزارش  نماید.
5ـ رعایت حقوق ساکنین اماکن مسکونی مجاوریا مشرف برخوابگاه های دانشجویی الزامی است.
6ـ استفاده غیرمجاز از  رایانه و  دیگر وسایل ارتباطی در محیط های خوابگاهی ممنوع  می باشد  و در صورت محرز شدن این موضوع با دانشجوی خاطی به شدت برخورد خواهد شد.

* اینترنت دانشگاه و خوابگاه صرفاً برای استفاده در  راستای تحقیقات و پژوهش های علمی مرتبط با دروس دانشگاهی می باشد. جهت رعایت حقوق دیگر دانشجویان در استفاده بهینه از اینترنت، از هر گونه استفاده غیر ضروری و اتلاف پهنای باند در مواردی از قبیل دانلود فیلم و... خودداری شود.

7ـ برگزاری کلیه جشنها از سوی دانشجویان درخوابگاه بدون مجوز و هماهنگی ممنوع می باشد.
8ـ به منظور حفظ امنیت شئونات دانشجویی مسئولیت تهیه هرگونه عکس و فیلم از محیط خوابگاه و سوءاستفاده از آنها به عهده شخص دانشجو می باشد.

9ـ دانشجویان باید از ایجاد هرگونه سر و صدا و یا مزاحمت که موجب سلب آسایش ساکنین خوابگاه می شود از قبیل « ایجاد سروصدا و درگیری  و بلند نمودن بیش از حد صدای رادیو و تلویزیون و... » خارج از حریم خصوصی اطرافیان خود داری نمایند و در صورت تکرار آن مسئولین نسبت به اخراج دانشجوی خاطی تصمیم خواهند گرفت.

10- ساعت ورود و خروج مجاز در خوابگاه برحسب فصول سال و نوع خوابگاه از سوی اداره خوابگاهها تعیین می گردد بدیهی است ورود به خوابگاه پس از ساعات تعیین شده در شب ممنوع می باشد .ازساعت 7 الی 20

ماده4 :
 *کلیه ساکنین خوابگاه موظف به رعایت مفاد این آیین نامه بوده  و در صورت تخلف از  هر یک از  مفاد  آن  اخطار کتبی در پرونده  خاطی ثبت می شود. در صورت  تکرار   و ثبت  اخطار دوم ، دانشجوی خاطی از خوابگاه  اخراج شده  و در طول مدت تحصیل از اسکان در خوابگاه  محروم می شود.      

 

                                                                                                    حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه صنعتی قم  

                                                              

 

 

آدرس : قم – بلوار سردار شهید خدا کرم( جاده قدیم تهران)
تلفن: 36641601-025 فاکس: 36641604 -025
صندوق پستی : 1519-37195  کدپستی: 3718146645 
پست الکترونیک: Info.admin@qut.ac.ir