امروز : پنجشنبه بیست و هفتم تیر 1398
اخبار

اخبار


اخبار دانشگاه

ورود کاربران
ثبت نام بازنشانی رمز ورود
از اقتصاد مقاومتی تا ساخت تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاه صنعتی قم
چهارشنبه پنجم تیر 1398 ساعت 11:34 ق ظ - توسط : روابط عمومی


به گزارش روابط عمومی دانشگاه : با توجه به تحریم های ظالمانه دشمن ملت شریف ایران به ویژه قشر دانشگاهی تحریم و تهدید را به فرصت تبدیل کردند. در راستای اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم ها رئیس دانشگاه صنعتی قم از ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و برخی دستگاه های مورد نیاز کشور در امور صنعتی به همت اساتید و دانشجویان خبر داد.
دکتررضایی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم با اشاره به تحریم های ظالمانه دشمن گفت: با اتحاد و همدلی ملت،درایت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و با هوشمندی قشر دانشگاهی می توان تهدید و تحریم را به فرصت تبدیل کرد و استقلال و آزادی ایران اسلامی را بیش از پیش به رخ دشمنان کشید.
وی افزود: در راستای پیروی از منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و حل مشکلات در داخل کشور اقدامات خوبی در دانشگاه صنعتی قم صورت گرفته است. حذف کاغذ و انتشار نشریات الکترونیکی و ایجاد میز خدمت الکترونیکی که با تازگی با حضور استاندار قم به بهره برداری رسیده است.
 دکتر رضایی نور از اقدامات اولیه جهت جذب دانشجویان خارجی در این دانشگاه خبر داد و گفت: با توجه به اینکه شهر مقدس قم به صورت یک جهان شهر می باشد و طلاب زیادی از کشور های مختلف در این شهر سکونت دارند، فرصت مناسبی است که با جذب دانشجویان خارجی علاوه بر بین المللی شدن دانشگاه به اقتصاد کشور نیز کمک کرد.
وی ضمن اشاره به اینکه طرح های پژوهشی اساتید و دانشجویان باید در راستای رفع نیاز های کشور باشد ، تصریح کرد: دکتر محمدصادق محبی از اساتید هیات علمی گروه مکانیک دانشگاه صنعتی قم برای اولین بار در کشور موفق به ساخت دستگاه کشش دو محوری مسطح با قابلیت کنترل عددی و ظرفیت هندسی شده است.
 دکتر رضایی نور گفت: این دستگاه در صنایع خودروسازی، ورق‏کاری، پلیمر، نساجی، چرم و مهندسی پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در اندازه‏ گیری و ترسیم سطح تسلیم ناهمسانگرد، شناخت رفتار ناهمسانگرد پلاستیکی، ترسیم نمودارهای حد شکل‏ دهی (FLD)، شناخت تابعیت شکل‏ پذیری انواع ورق‏ها از مسیر کرنش و شناخت خواص و رفتار مکانیکی انواع پوسته ها (پارچه، چرم، بافت‏های بایو و ...) قابل استفاده است.
 رئیس  دانشگاه صنعتی قم در خصوص ویژگی های این دستگاه افزود: قابلیت انجام تست‏های تک‏ محوری و دو محوری و بارگذاری های کششی/کششی، کششی/فشاری و فشاری/فشاری، طراحی خاص سازه برای دستیابی به بیشترین صلبیت و عدم لنگر خمشی، دسترسی آسان به بخش‏های تنظیم شونده، دسترسی آسان به فک ‏ها جهت بستن و باز کردن نمونه و دسترسی آسان به اجزای متحرک در فرآیندهای تعمیر و نگهداری از جمله ویژگی های خاص این دستگاه می باشد. 
وی افزود: برنامه بارگذاری تست های مختلف و همچنین ذخیره اطلاعات آن از طریق یک پنل کاربری مجهز به HMI و نرم افزار رابط کاربری مخصوص انجام می شود.
 وی گفت:علاوه بر ساخت این دستگاه با همت اساتید و دانشجویان بخشی از تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در داخل دانشگاه ساخته می شود، از جمله تونل باد و دستگاه تست خستگی و...
دکتر رضایی نور در خصوص فعال سازی دوره های آموزش های آزاد و مجازی گفت: با توجه به اینکه دانشگاه صنعتی قم یک دانشگاه کارآفرین است ، می بایست بستر را جهت جذب دانشجویان به بازار کار آماده کند در این خصوص با ارتقای مهارت دانشجویان از طریق برگزاری دوره های مورد نیاز آموزشی آنها را جهت ورود به صنعت استان و کشور آماده می کند.علاوه بر مهارت آموزی دانشجویان درآمدزایی قابل توجهی هم برای دانشگاه خواهد داشت.
رئیس دانشگاه صنعتی قم از اقدامات اولیه و انجام طرح های مطالعاتی در خصوص تصفیه فاضلاب دانشگاه خبر داد و افزود: در حال ارائه و بررسی طرح های مختلف جهت فرایندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی هستیم که با کمترین هزینه و زمان بهترین طرح را اجرایی نماییم.
 
 
 
 
 
 
آدرس:  قم – بلوار سردار شهید خدا کرم( جاده قدیم تهران) - صندوق پستی: 1519-37195
تلفن: 6641601-0251 - فاکس: 6641604 -0251
پست الکترونیک:: Info.admin@qut.ac.ir