امروز : جمعه هفدهم آذر 1402
اخبار

اخبار


اخبار دانشگاه

RSS
انتخاب پژوهشگر و فناور برتر استان از دانشگاه صنعتی قم
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در مراسمی با حضور معاون پژوهشی وزیر علوم و استاندارقم از پژوهشگران و فناوران برتر استان قم تجلیل شد. در این مراسم دکتر سعید حسن زاده عضو هیات علمی گروه مهندسی برق به عنوان فناور و نوآور برتر هیات علمی و مهندس مهدی جباری به عنوان پژوهشگر برتر دستگاه های اجرایی استان قم در سال ۱۴۰۲ از دانشگاه صنعتی قم انتخاب شدند. دکتر آقامیری استاندار قم در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان گفت: دانشگاه کار خود را انجام می‌دهد و صنعت کار خود را، در صورتی که این دو باید مثل چرخ دنده در کنار هم قرار بگیرد تا بتوانیم مشکلات کشور به خصوص در حوزه اقتصاد را حل کنیم. دکتر آقامیری از نخبگان به عنوان ثروت نام برد و افزود: مشکلات کشور به دست نخبگان دانشگاهیان صنعتگران که بر محور علم تولید می‌کنند حل می‌شود. وی تصریح کرد: هرگاه خود اتکا شدیم و به قشر نخبگان توجه و بها دادیم بسیاری از مشکلات را به خصوص در صنعت نفت حل کردیم. آقامیری گفت: باید تمام پایان نامه‌ها و مقاله‌ها تقاضا محور شود تا بتوان مشکلات را حل کرد. دکتر صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز از پژوهشگران و فناوران برتر استان قم بر کم شدن فاصله تبدیل ایده به فناوری تاکید کرد و گفت: زیست بوم پارک‌های علم و فناوری کشور در غرب آسیا بی نظیر است. معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: رتبه ایران در تولید علم در دنیا پانزدهم است، اما در حوزه علوم انسانی رتبه‌ خوبی نداریم و باید در این زمینه تلاش بیشتری صورت بگیرد.


انتخاب پژوهشگر و فناور برتر استان از دانشگاه صنعتی قم

چهارشنبه پانزدهم آذر 1402 ساعت 12:58 ق ظ
 پیام تبریک رئیس دانشگاه صنعتی قم بمناسبت روز دانشجو
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر رضائی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم با صدور پیامی روز دانشجو را به دانشجویان فعال و خلاق این دانشگاه تبریک گفت.
متن کامل این پیام به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
شهادت سه دانشجو در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲جهت مبارزه با نظام استکباری، نقش موثر دانشجویان را درآزادی خواهی و استکبار ستیزی نشان داد. از سوی دیگر در هشت سال دفاع مقدس، دانشجویان در صف اول مبارزه با رژیم بعثی عراق قرار گرفتند. از جمله شهدای شاخص دانشجو می توان محسن حاجی‌بابا، رتبه ۴ پزشکی دانشگاه تهران، محسن وزوایی رتبه اول کنکور سراسری سال ۱۳۵۵ و دانشجوی شیمی دانشگاه صنعتی شریف، محمود شهبازی دستجردی، رتبه ۱۷ کنکور سراسری سال ۱۳۵۶ و دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه تهران را نام برد. امروز نیز دانشجویان با جهاد علمی و با قرار گرفتن در مسیر رشد، تولید علم، نوآوری و کارآفرینی، کمک به ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی زمینه پیشرفت همه جانبه کشور را فراهم می کنند. اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای همیشه جاوید و ۱۶ آذر روز دانشجو را به دانشجویان فعال و خلاق دانشگاه صنعتی قم تبریک عرض می نمایم. از خداوند متعال پیشرفت روزافزون دانشجویان را در عرصه های علمی، پژوهشی و معنوی مسئلت می نمایم.
 
 

پیام تبریک رئیس دانشگاه صنعتی قم بمناسبت روز دانشجو

چهارشنبه پانزدهم آذر 1402 ساعت 12:54 ق ظ
معاون پارلمانی ریاست جمهوری به مناسبت روز دانشجو به دانشگاه صنعتی قم آمد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، به مناسبت روز دانشجو دکتر حسینی معاون پارلمانی ریاست جمهوری ضمن حضور در دانشگاه صنعتی قم مرکز تحقیقاتی احیا را در این دانشگاه افتتاح کرد. معاون پارلمانی رئیس جمهور ضمن تبریک روز دانشجو و  اهمیت استکبار ستیزی دانشجویان گفت: صهیونیست‌ها با حمله گسترده به غزه حقوق بین الملل بشردوستانه را نقض کرده اند و این ماهیت اسرائیل غاصب و آمریکا است. وی افزود :طی ۷۰ سال گذشته ردپای آمریکا را در جای جای دنیا می بینیم و فردی چون کسینجر جزو طراحان کودتاهای مختلف و جنگ های مختلف بوده و این کارنامه آمریکا است. وی ابراز داشت: این طور نیست که در ۲ ماه گذشته نتانیاهو به تنهایی تصمیم به جنایت علیه مردم غزه گرفته باشد و روسای جمهور آمریکا، انگلیس و آلمان از رژیم صهیونیستی حمایت کردند. دکتر حسینی بیان کرد:صهیونیست‌ها در طوفان الاقصی سیلی محکمی خوردند که در ۷۵ سال گذشته چنین ضربه ای نخورده بودند. وی ادامه داد: خوی جنگ طلبی و خونریزی صهیونیست ها در کارنامه آنان است و بی رحمانه با شقاوت و قساوت کودک کشی می کنند. وی گفت: عده ای قبلا می گفتند ما در مورد جنایات اسرائیلی ها مبالغه و اغراق می کنیم اما همه دیدند که آن ها در صحنه جنگ، واحدهای مسکونی، مسجد، کلیسا، بازار و بیمارستان را تخریب می کنند. معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: از سال ۱۹۴۹ عنوان شده جنگ هم قواعدی دارد و مردم عادی ارتباطی با جنگ ندارند و نباید به واحدهای مسکونی، مدارس و بیمارستان ها حمله شود، اما صهیونیست ها انواع رذالت ها را این روزها انجام داده و بیش از ۶ هزار کودک را شهید کردند. آن ها با یک بمباران در روزهای اخیر ۷۰۰ نفر از مردم عادی را شهید کردند و باید صهیونیست و آمریکا و نظام سرمایه داری را از همین جنایت ها بشناسیم. وی گفت: دنیای سرمایه داری به دنبال تحت سیطره قراردادن دنیا توسط خود و تقسیم بندی آپارتایدی است و برابری و حقوق بشر صرفا شعاری برای فریب مردم دنیا از سوی سران استکبار است. آن ها اموال دنیا را به غارت برده و به اروپا و آمریکا بردند و هنوز هم می خواهند سیطره داشته باشند اما انقلاب اسلامی برنامه های آنان را تغییر داد.  دکتر حسینی ادامه داد: در مقابل آنان باید ایستاد چون کوتاه آمدن هیچ نتیجه ای ندارد و در برجام ایران به همه تعهدات پای بند بود و در نهایت ترامپ برجام را پاره کرد و  نشان داد که آمریکایی ها به هیچ عهد و پیمانی پای بند نیستند. وی تاکید کرد: برخی گمان می کنند ما دنبال جنگ طلبی و جنگ افروزی هستیم اما دین ما دین محبت است ولی وقتی دشمن هجمه می کند مسلمان نمی تواند سازش و تسلیم در خود داشته باشد. وی ادامه داد: در قالب حوادث غزه دیدیم مردم عادی کشورهای اروپایی که فطرت پاک داشتند، تظاهرات کردند اما قدرت های دنیا اقدام به بی عنایتی می کنند. در انتها نیز مرکز تحقیقاتی احیا با هدف رفع مشکلات و معضلات شهری و صنعتی استان توسط معاون پارلمانی ریاست جمهوری در دانشگاه صنعتی قم افتتاح شد.

حضور دانشگاه صنعتی قم در بیست و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار و نخستین دوره نمایشگاه فرصت‌های شغلی
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، بیست و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار و نخستین نمایشگاه فرصت‌های شغلی با حضور دانشگاه صنعتی قم برگزار شد. در این نمایشگاه حضار با دستاوردهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی قم از جمله کتاب های منتشر شده در انتشارات این دانشگاه، بخشی از مقالات، کنفرانس های علمی، دوره های مهارت آموزی دانشجویان و... آشنا شدند. در این نمایشگاه ۱۶ دانشگاه، پژوهشگاه و مراکز آموزش عالی، ۶ مرکز فناوری و نوآوری، ۳ مجموعه تسهیل‌گر، ۵ دستگاه اجرایی و بیش از ۱۰ شرکت فناور و دانش بنیان حضور دارند.نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار و نخستین دوره نمایشگاه فرصت‌های شغلی از ساعت ۱۳ الی ۱۵ آذرماه به مدت سه روز از ساعت ۹ الی ۱۷ در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دایر می باشد.
دیدار مسئولین دانشگاه صنعتی قم با معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، رئیس و معاونین دانشگاه صنعتی قم با دکتر صابری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دیدار و گفتگو کردند.در این دیدار مسائل حقوقی دانشگاه از جمله صیانت از حقوق و منافع دانشگاه، نحوه تسریع رسیدگی به پرونده ها و قراردادها مطرح شد. در ادامه دکتر رضائی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم به دستاوردهای دانشگاه نیز اشاره کردند.

دیدار مسئولین دانشگاه صنعتی قم با رئیس سازمان امور دانشجویان
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، دکتر رضائی نور رئیس و معاونین دانشگاه صنعتی قم با دکتر داداش پور معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار دکتر رضائی نور به تحولات اخیر در حوزه دانشجویی اشاره کرد.وی گفت: در سال جدید جهت رفاه حال دانشجویان رستوران مکمل به سلف دانشجویی اضافه شده است. همچنین توزیع غذای گرم در خوابگاه های دانشجویی میسر شده است. وی افزود: در خصوص تغذیه دانشجویان علاوه بر بهبود کیفیت غذا ، ارزش وعده های غذایی نیز مورد توجه قرار گرفته و در کنار غذای دانشجویان دورچین هم اضافه شده‌ است. رئیس دانشگاه صنعتی قم گفت: وام های دانشجویی به سرعت پیگیری می شود و به دانشجویان خوابگاهی در قالب وام، کمک ودیعه خوابگاه ‌تعلق می گیرد. وی گفت: همچنین در مرکز مشاوره و سلامت، دفتر پیوند سبک زندگی ایرانی و اسلامی افتتاح شده است که با برگزاری دوره ها و کارگاه های مهارتی با محوریت شناخت پیش از ازدواج، مدیریت ارتباط و ارتباط موثر می تواند به ازدواج آسان، آگاهانه و به هنگام دانشجویان کمک کند. دکتر رضائی نور خاطر نشان کرد: با توجه به استقبال بسیار خوب دانشجویان از برنامه های ورزشی، مسابقات والیبال پسران منطقه ۴ در دی ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی قم برگزار خواهد شد. دکتر داداش‌پور ضمن تقدیر از فعالیت های موثر صورت گرفته در این دانشگاه گفت: یکی از وظایف حاکمیت، جذب دانشجوی بین‌المللی است. وی گفت: با توجه به پتانسیل های موجود در آموزش عالی کشور، جذب ۳۲۰ هزار دانشجوی بین المللی تا پایان برنامه هفتم توسعه تکلیف شده است. رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: با توجه به اینکه شهر مقدس قم پایتخت معنوی دنیا است ، دانشگاه صنعتی قم می تواند در جذب دانشجویان بین الملل بسیار دخیل باشد.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: آموزش عالی باید به سمت توسعه رشته های مورد نیاز کشور برود
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، رئیس و معاونان دانشگاه صنعتی قم با معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دیدار و گفت و گو کردند. در این دیدار دکتر رضائی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم، پیشرفت های علمی و پژوهشی این دانشگاه را بیان کرد. وی با اشاره به صنعت رو به رشد استان قم گفت: با توجه به برگزاری دوره های مهارت افزایی به ویژه کهاد مهارتی دانشجویان این دانشگاه مهارت های لازم جهت ورود به بازار کار را کسب کرده اند. وی افزود: دانشجویان دانشگاه صنعتی قم با اجرای طرح همیار صنعت همزمان با تحصیل در کارخانه های واقع در شهرک های صنعتی استان مشغول به کار می باشند و این گونه دانشگاه صنعتی قم بخشی از رسالت خطیرش را انجام می دهد. دکتر رضائی نور گفت: دانشگاه صنعتی قم به عنوان یک دانشگاه در حال توسعه با محوریت اقتصاد دانش بنیان در دو مقوله مهارت و اشتغال در وضعیت مطلوبی قرار دارد. بی شک با جذب اعضای هیات علمی بیشتر با اجرای پروژه های مشترک با صنعت استان می تواندعملکرد بهتری داشته باشد. دکتر عموعابدینی معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: آمایش آموزش عالی امری مهم است و باید اجرایی شود؛ لذا رشته ها باید متناسب با آمایش سرزمینی شکل گیرد. معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید به اینکه دانشگاه ها در دو حوزه فناوری های راهبردی و نیازمحوری جامعه و صنعت ماموریت دارند، افزود: باید در دانشگاه ها، دانشکده فناوری بین رشته ای تاسیس شود تا از این طریق آموزش عالی به سمت توسعه رشته های مورد نیاز کشور برود. وی افزود: با وجود تکنولوژی های جدید در دنیا برخی رشته ها هیچ بازار کاری نخواهند داشت، از این رو باید رشته های جدید گسترش پیدا کنند تا هم شاهد تحول در حوزه فناوری های راهبردی باشیم و هم بتوایم پاسخگوی نیازهای جامعه و صنعت باشیم.حضور رئیس دانشگاه صنعتی قم در اردوی جهادی بسیج دانشجویی
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر رضائی نور رئیس و حجت الاسلام والمسلمین دکتر قربانی مبین رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی قم از اردوی جهادی بسیج دانشجویی این دانشگاه  واقع در شهرستان قمرود، بازدید کردند . این اردو به همت گروه جهادی آل طه و ناحیه بسیج دانشجویی استان قم در حال برگزاری است. در این اردو جهادگران  یکی از دبیرستان های کم برخوردار را رنگ آمیزی کردند. دکتر رضائی نور رئیس دانشگاه و حجت الاسلام والمسلمین دکتر قربانی مبین رئیس نهاد دانشگاه صنعتی قم در رنگ آمیزی بخشهایی از مدرسه با جهادگران  همراه شدند. سپس نشست صمیمانه ای را با بسیجیان برگزار کردند. در این نشست دوستانه دکتر رضائی نور، ضمن تسلیت ایام فاطمیه وعرض خسته نباشید و خداقوت، به لزوم تقویت روحیه بسیجی در آحاد جامعه پرداخت.وی با تکیه بر منویات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم جهاد و مرجعیت علمی کشور و همچنین لزوم تمدن سازی در سطح جهانی بر اهمیت تقویت علمی و مهارت آموزی بسیجیان در کنار تقویت روحیه جهادی و انقلابی تاکید کرد. همچنین دکتر قربانی مبین گفت: روحیه جهادی بسیجیان، انسان ساز، جامعه ساز و تمدن ساز است. هر کجا روحیه بسیجی جاری شود، پیروزی و آبادانی را به ارمغان می آورد. در دفاع مقدس، جبهه مقاومت، صنایع موشکی، هسته ای، پهبادی، سدسازی و عرصه های مختلف شاهد آن بودیم. این روحیه جهادی همراه با ایمان و عمل صالح، نه تنها علل مادی بلکه اسباب و علل ماورائی را هم در جهت حل مشکلات فعال می کند. به عنوان نمونه سردار سلیمانی با تقویت چنین ویژگی هایی در نیروهای مقاومت، آنها را به قدرتمندترین و شگفت آورترین نیروی های رزمی تاریخ تبدیل نمود. روحیه جهادی بسیجی بدون خودسازی معنوی و تزکیه هرگز محقق نمی شود. جوانان بسیجی با تزکیه و خودسازی می توانند خود را به الگوهایی مانند شهید سلیمانی و شهید زین الدین و از آن بالاتر به امامان شهید شیعه نزدیک کنند. این نشست صمیمانه با برگزاری نماز جماعت پایان یافت.


تشکیل مرکز تحقیقاتی و پژوهشی احیاء گامی به سوی حل مسائل استان قم
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر رضایی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم در گفت و گو با خبرنگاران از افتتاح مرکز پژوهشی احیاء در این دانشگاه خبر داد. وی گفت: با تاکید بر سخنان رهبرانقلاب اسلامی در رابطه با جایگاه علم و فناوری و همچنین بیانیه گام دوم انقلاب در خصوص رشد و توسعه علمی نظام اسلامی، تشکیل هسته‌های تخصصی علمی با توجه به درخواست صنایع فعال بسیار ضروری است. دکتر رضائی نور ادامه داد: ارتباط دانشگاه صنعتی قم با مجموعه‌های دانشور و فناور استان همچون پارک علم و فناوری، بنیاد نخبگان و حوزه‌های علمیه باعث شده تا مراکز رشد و نوآوری دانشگاه از ظرفیت‌های موجود به خوبی استفاده نمایند. رئیس دانشگاه صنعتی قم افزود: این دانشگاه به صورت مستمر با نهادهای مختلف دولتی، نظامی، خصوصی و همچنین صنایع مختلف نشست های تخصصی برگزار کرده و اساتید و پژوهشگران فعال را در حل مشکلات جامعه جذب نموده است. وی ادامه داد: در دانشگاه صنعتی قم ۱۴ شرکت فناورانه در حال فعالیت می‌باشند.در مباحث علمی ما مشکل توسعه، ساختمان و زیرساخت را به هیچ وجه نداریم و مجموعه‌های علمی با آرامش در حال فعالیت هستند. همچنین علی اقبالی رئیس مرکز تحقیقاتی احیاء در این نشست با اشاره به اهداف این مجموعه گفت: دانشگاه صنعتی قم بر ارتباط بین دانشجویان و صنایع استان تمرکز ویژه‌ای دارد و در همین راستا نزدیک به یک سال است که گروه های تحقیقاتی با تمرکز بر حل مسائل و مشکلات استان در حال فعالیت می باشند. وی در ادامه گفت: مهاجرت به شهر قم، مشکلات زیرساختی، پروژه‌های ناتمام شهری از جمله موضوعات شناسایی شده است. وی در ادامه افزود: این مرکز علاوه بر بررسی موضوعات مختلف توجه ویژه به حوزه های علمیه و علوم انسانی و اسلامی خواهدداشت. محمد مهدی کریمیان قائم مقام ومعاون پژوهشی مرکز تحقیقاتی احیاء نیز در این نشست گفت: دانشگاه صنعتی قم در راستای تکمیل زنجیره علم و فناوری اقدام به تاسیس مرکز تحقیقاتی و پژوهشی احیاء نموده است. وی افزود: امروز برای پیشرفت علمی مقاله نویسی لازم است ولی کافی نیست لذا کاربردی کردن مقالات یکی از اهداف اصلی این مرکز می باشد. کریمیان ادامه داد: جهاد علمی و رسیدن به مرجعیت علمی کشور، حل مسائل و مشکلات استان قم و حتی کشور، ارتقاء جایگاه علمی استان قم و حتی نظام اسلامی در رتبه بندی علمی و تبدیل استان به قطب علمی کشور از اهداف این مرکز می باشد.


حمایت همه جانبه نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی از دانشگاه صنعتی قم
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، در آستانه هفته پژوهش مسئولین دانشگاه صنعتی قم با حجت الاسلام والمسلمین دکتر ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار دکتر رضائی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم به بیان دستاوردها و افتخارات این دانشگاه در زمینه آموزش و پژوهش پرداخت. وی گفت: با تلاش شبانه روزی جامعه دانشگاهی صنعتی قم، این دانشگاه ارتقای ده پله ای بر اساس رتبه بندی پایگاه استنادی جهان اسلام(ISC) داشته است. دکتر رضائی نور گفت: همچنین دانشگاه صنعتی قم توانسته است کسب رتبه اول اشتغال فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در سال ۱۳۹۹، کسب رتبه دوم اشتغال فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی و رتبه نهم کارشناسی ارشد در سال ۱۴۰۰،کسب رتبه دهم در برگزاری دوره های مهارت افزایی دانشجویان در سال ۱۴۰۱ را به خود اختصاص دهد. وی افزود: کسب رتبه سوم کشوری در شاخص تعداد اعضای هیات علمی که از فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت در سال ۱۴۰۱،کسب رتبه پانزدهم کشوری در شاخص تعداد قراردادهای پژوهشی در سال ۱۴۰۱ ، کسب رتبه نهم کشوری در شاخص مبلغ مورد حمایت پایان نامه های تحصیلات تکمیلی به تعداد کل پایان نامه ها در سال ۱۴۰۱ و قرارگیری دو عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی قم در زمره دانشمندان دو درصد برتر دنیا بخشی از افتخارات این دانشگاه در حال توسعه می باشد. حجت الاسلام والمسلمین دکتر ذوالنوری ضمن تقدیر و تشکر از زحمات بی وقفه جامعه دانشگاهی صنعتی قم گفت: با توجه به تعداد اعضای هیات علمی در این دانشگاه در حال توسعه، افق روشنی را می توان برای آن ترسیم کرد. وی افزود: با توجه به صنعتی شدن استان قم، توسعه دانشگاه صنعتی قم می تواند در رشد و شکوفایی صنعت استان قم تاثیر بسزایی داشته باشد. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به بین المللی شدن دانشگاه صنعتی قم، جهان شهر قم می تواند علاوه بر علوم دینی و معارفی در زمینه های فنی و مهندسی نیز مطرح باشد. حجت الاسلام والمسلمین دکتر ذوالنوری افزود: امروز که دانشگاه صنعتی قم به رسالتش به خوبی عمل کرده است، مسئولین استانی و کشوری هم باید با حمایت هایشان به رشد و توسعه این دانشگاه کمک کنند. وی گفت: دانشگاه صنعتی قم پتانسیل این را دارد که در بخش بین الملل توسعه بیشتری داشته باشد و در این راستا بنده می توانم به این دانشگاه کمک کنم.
برگزاری جلسه اساتید گروه معارف دانشگاه صنعتی قم با حضور رئیس دانشگاه

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، اولین جلسه گروه معارف دانشگاه صنعتی قم در نیمسال اول تحصیلی 1403-1402 برگزار شد . در این جلسه دکتر رضائی نور ضمن گرامی داشت هفته بسیج و تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام فاطمیه از تلاش و زحمات اساتیدگروه معارف تقدیر و تشکر کرد. وی افزود: باید جهاد تبیین که مورد تأکید مقام معظم رهبری است همواره توسط اساتید گروه معارف در کلاس های درسی دانشگاه مورد توجه قرار گیرد.در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر قربانی مبین رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه از اساتید  معارف خواست تا با برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در کلاس درسی خود  نقش مهمی را در سالم‌سازی محیط و ایجاد روحیه و نشاط دانشجویان داشته باشند.  وی افزود: برگزاری تریبون های آزاد در محوطه دانشگاه می تواند به پرسش های نامعلومی که در ذهن دانشجویان است به درستی پاسخ داده شود و زمینه برای ایجاد شبهه های بیشتر رفع شود . حجت الاسلام و المسلمین دکتر قربانی مبین گفت: اساتید گروه معارف با حضور در خوابگاه های دانشجویی می توانند به عنوان یک مبلغ رسالت خود را انجام دهند و ارتباط نزدیک و صمیمی تری با دانشجویان داشته باشند. وی استفاده از روش های نوین و گوناگون تدریس از جمله استفاده از کلیپ و موشن گرافی را بسیار مهم دانست و افزود: با توجه به گسترش فضای مجازی، موارد مذکور برای دانشجویان جذابیت بیشتری دارد.در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر امیدیان مدیر گروه معارف به مسائل آموزشی این گروه پرداخت و از اساتید خواست نقش دانشجویان در کلاس های درسی را پررنگ تر کنند تا نتایج مطلوبی از این درس به ارمغان بیاید.وی دانشجویان این دانشگاه را جزء مستعدترین دانشجویان کشور دانست و افزود: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری ابتدا مساله شاگرد پروری و نقش آفرینی استادان روی دانشجویان و سپس تأثیرگذاری آنان در محیط بیرون دانشگاه مورد تاکید است. این جلسه با بیان دیدگاه ها، پیشنهادات و انتقادات اساتید گروه معارف پایان یافت. 

رئیس دانشگاه صنعتی قم: طوفان الاقصی شکست امپراتوری دروغ را سرعت بخشید
به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی قم فردا دکتر جلال رضایی نور در گفتگو با خبرنگاراین پایگاه ، اظهار داشت: سال‌ها است که صهیونیسم و دنیای استکبار بر فضای رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها در سطح دنیا سیطره دارند و تنها محدود به خبرگزاری‌ها هم نیست؛ بلکه این سیطره در جزئی‌ترین لایه‌های در گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز رسوخ پیدا کرده است.
رئیس دانشگاه صنعتی استان قم ادامه داد: اگر قرار باشد یک خبر اشتباه و دروغ و یک محتوای نادرست با تصمیم این دنیای استکبار منتشر شود با سرعت توسط امپراتوری دروغ تا ریزترین لایه‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.
وی تصریح کرد: این سیطره حاکمیت دروغ است و یک حاکمیت فضاسازی به نفع اهداف استکبار است به همین منظور رهبر معظم انقلاب در بیانات خود بارها به مسئله جنگ نرم تأکید کردند و همچنین به اهمیت فعال‌بودن در فضای رسانه تأکید دارند و می‌فرمایند اگر مسئولیت رهبری را نداشتم مدیریت فضای مجازی را به دست می‌گرفتم.
 دکتر رضایی نور افزود: از گذشته در بین روحانیون مرسوم بود در مساجد، تکایا در هیئات مذهبی سعی می‌کردند فضای تبلیغی مؤثر را در سطح کشور و دنیای اسلام ایجاد کنند، اما این برای دنیای فیزیکی است امروز نیاز است این تبلیغات در فضای مجازی هم به‌صورت گسترده صورت گیرد.
رئیس دانشگاه صنعتی قم خاطرنشان کرد: در فضای مجازی باتوجه‌به این‌همه هجمه که علیه کشورمان وجود دارد و به‌راحتی ابزار رسانه این قدرت را در اختیار افراد قرار می‌دهد که اندیشه‌ها و افکار و اخبار را فارغ از درست بودن و یا غلط ‌بودن آن باز نشر کنند باید هر یک از انسان‌های صالح و سالم نقش مثبت رسانه‌ای داشته باشند.
وی اضافه کرد: فضای رسانه‌ای و فضای اجتماعی خبری با حضور انسان‌های صالح فضای درستی خواهد داشت، مشاهده می‌کنیم شبکه‌های معاند که علیه جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران به اخبار دروغ می‌پرداختند در حال شکست هستند، از جمله شبکه من و تو که به‌ این‌علت که اربابان آن‌ها مشغول جنگ علیه مردم غزه هستند به ‌راحتی تعطیل می‌شوند.
 دکتر رضایی نور عنوان داشت:  اولین چیزی که از  شکست رسانه‌ای این شبکه معاند به ذهن می‌رسد این است که این شبکه‌ها توسط نهادهای صهیونیستی اداره می‌شدند اکنون به علت درگیری رژیم صهیونیستی با مردم غزه  و نداشتن بودجه مالی شبکه‌های معاند علیه ملت ایران نیز رو به تعطیلی کشانده شده است.
رئیس دانشگاه صنعتی قم با بیان این‌که مردم ایران دیگر اعتمادی به این رسانه‌ها ندارند، ادامه داد: خورشید هیچ‌گاه پشت ابر نمی‌ماند، بسیاری از دروغ‌ها و فضاسازی‌ها و حاشیه‌سازی‌ها این رسانه‌ها در یک‌ سال گذشته برای مردم آشکار شد قطعاً روشنگری رسانه‌های داخلی نیز در این امر مؤثر بوده است.
 دکتر رضایی نور تأکید کرد: اتفاقاتی که در دنیای واقعی رخداد باعث شد مردم با چشم واقعیت‌ها را ببینند و مغایرت آن را با آنچه  در فضای رسانه‌ای توسط امپراتوری دروغ گفته می‌شود را متوجه شوند، طوفان الاقصی مهر تأییدی بر حقانیت جبهه مقاومت و تحقق وعده‌های خداوند است.
وی بیان داشت: طوفان الاقصی نه‌تنها در کشور ایران بلکه در همه دنیا ماجرا را ورق زد و آنچه که استکبار به دنبال آن بود را تغییر داد و حقانیت آنچه در غزه در خال رخ‌دادن است را نشان داد؛ زیرا با آنچه رسانه‌های دروغ‌پرداز بیان می‌کنند متفاوت است.
رئیس دانشگاه صنعتی قم گفت: فضای افکار عمومی جهان علیه رژیم صهیونیستی و اسرائیل شکل‌ گرفته است و در دانشگاه‌هایی که توسط سرمایه‌گذاران صهیونیستی اداره می‌شود دانشجویان نیز علیه این رژیم تجمع می‌کنند.

 

 همکاری دانشگاه صنعتی قم با دانشگاه شهاب دانش در زمینه های آموزشی، پژوهشی و فناوری
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نشست مشترک مسئولین دانشگاه‌های صنعتی قم و شهاب دانش به میزبانی دانشگاه صنعتی قم برگزار شد. در این نشست دکتر رضایی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم به معرفی رشته‌های این دانشگاه پرداخت. وی همچنین به دستاوردهای مهم دانشگاه و افتخارات آن اشاره کرد و افزود: دانشگاه صنعتی قم به عنوان یک دانشگاه در حال توسعه با استفاده از طرح های ابتکاری از جمله طرح ارتباط با صنعت، موفق به کسب رتبه اول اشتغال فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در سال ۱۳۹۹ بر اساس بررسی دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده است. همچنین این دانشگاه رتبه دوم اشتغال فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی و رتبه نهم کارشناسی ارشد را در سال ۱۴۰۰ به خود اختصاص داده است. وی خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی قم به عنوان یک دانشگاه بین المللی رتبه دهم کشوری را در برگزاری دوره‌های مهارت افزایی دانشجویان در سال ۱۴۰۱ را نیز به خود اختصاص داده است و هم اکنون با برگزاری طرح کهاد مهارتی دانشجویان را جهت ورود به بازار کار آماده می کند. وی افزود: استفاده از ظرفیت های دانشگاه‌های استان قم باعث رشد همه جانبه استان می‌شود . همچنین در این جلسه در خصوص همکاری‌های دوجانبه آموزشی، پژوهشی، فناوری و خدمات دانشجویی دو دانشگاه بحث و گفتگو شد. شایان ذکر است با توجه به توسعه صنعت در استان قم دانشگاه صنعتی قم پیش قدم شده است که با استفاده از طرح تعاون با همکاری دانشگاه شهاب دانش رشته‌های مورد نیاز صنعت استان را اخذ نموده و با پذیرش دانشجو در این رشته ها،نقش کلیدی خود را در رشد و شکوفایی صنعت استان ایفا نماید. همچنین بنا به پیشنهاد اعضای جلسه مقرر شد تا مدیران گروه‌های این دو دانشگاه جهت هم افزایی هر چه بیشتر جلسات مشترکی برگزار کنند تا بتوانند از ظرفیت‌های علمی، پژوهشی و فناورانه این دو دانشگاه بیشتر بهره‌مند شوند. در انتها نیز مسئولان دانشگاه شهاب دانش از آزمایشگاه‌ها، کارگاه ها، مجتمع کلاس‌ها و مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی قم بازدید به عمل آوردند. 
 
 
 
برگزاری کارگاه آشنایی با پرینتر سه‌بعدی
به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، کارگاه آشنایی با پرینتر سه بعدی به همت دفتر کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی قم و با همکاری پژوهشکده شهید رضایی‌نژاد، در سالن همایش های شهید آخوندی این دانشگاه برگزار شد.در این کارگاه آموزشی که با حضور دانشجویان علاقه ‌مند از دانشگاه صنعتی قم و سایر دانشگاه‌های استان برگزار شد، مهندس محمد‌سینا بروجردی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان آبتین پارس، به معرفی ساختار دستگاه‌های پرینتر سه‌بعدی، انواع روش‌های پرینت افزودنی، معرفی انواع فناوری پرینتر سه ‌بعدی و کاربردهای ساخت افزودنی در مهندسی و پزشکی پرداخت . همچنین دکتر راستی مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه،از برگزاری دوره‌های مهارتی کاربردی در دانشگاه خبر داد و افزود: در حال حاضر طرح کهاد مهارتی در دانشگاه با هدف ارتقای مهارت دانشجویان جهت ورود به بازار کاردر حال برگزاری است که یک فرصت طلایی برای دانشجویان است. این کارگاه با پاسخگویی مهندس بروجردی به پرسش‌های دانشجویان پایان یافت.

 
 
 

برگزاری کارگاه آشنایی با پرینتر سه‌بعدی

چهارشنبه یکم آذر 1402 ساعت 12:34 ق ظ
رئیس دانشگاه صنعتی قم با صدور پیامی هفته بسیج را گرامی داشت
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر رضائی نور رئیس دانشگاه صنعتی قم با صدور پیامی هفته بسیبج را گرامی داشت. متن کامل این پیام به شرح ذیل است:بسمه تعالیهفته بسیج که به فرمان حضرت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۸ در تقویم جمهوری اسلامی ایران ثبت شد، نشانگر اقتدار، ایستادگی، قدرت و عظمت بسیج است.امروز پس از گذشت سالها بسیجیان در تمام رویدادها و حوادث همراه رهبر و ملت هستند و ازهیچ تلاشی برای حفظ استقلال و آزادی ایران اسلامی دریغ نوریده اند. روحیه مردمی و دلسوزانه بسیجیان باعث شده است که بسیج به عنوان نمونه و الگویی برای سایر کشورها باشد. بی شک اگر در هشت سال دفاع مقدس، همچنین در حوادثی چون سیل، زلزله، کرونا، شیطنت ها و توطئه های دشمن و حتی جهاد علمی بسیجیان در کنار مردم و به فکرنبودند از کنار این حوادث و رویدادها به راحتی نمی توانستیم گذر کنیم.مقام معظم رهبری (مدظله العالی) می فرمایند: بسیج، عبارت است از مجموعه‌ای که در آن، پاکترین انسانها، فداکارترین و آماده‌به‌کارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای به کمال رساندن و به خوشبختی نائل کردنِ این کشور، جمع شده‌اند. این سخن گوهر بار زیباترین توصیف از بسیج است. امروز در دانشگاه ها نیز شاهد فداکاری و از خود گذشتگی دانشجویان بسیجی هستیم . جهاد علمی و برگزاری اردوهای جهادی نمونه های بی نظیری از فعالیت دانشجویان بسیجی است.اینجانب، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران بسیجی، سالروز تاسیس این نهاد مقدس را به تمامی بسیجیان ایران اسلامی تبریک عرض نموده، از درگاه خداوند متعال برای همه بسیجیان عزیز، سعادت، سربلندی و تداوم توفیق مسئلت می نمایم.
صفحه 1 از 119 | از رکورد 1 تا 15 | از مجموع : 1774
ورود کاربران
ثبت نام بازنشانی رمز ورود