امروز : چهارشنبه بیست و هشتم مهر 1400
اخبار

اخبار


اخبار امور پژوهشی

RSS
 ویژه برنامه هفته ملی پژوهش در دانشگاه صنعتی قم
هفته ملی پژوهش و فناوری، هفته ای است که فرصت مناسبی برای توجه و تمرکز روی ابعاد مختلف امر پژوهش و فناوری در کشور فراهم می آورد تا کلیه ذی نفعان ضمن اطلاع از روندها و وضعیت های موجود در کشور برای آینده برنامه ریزی بهتر و مهم تری را در دستور کار خود قرار دهند. انتخاب و معرفی برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری و تجلیل از آن ها و همچنین ایجاد فرصت تعامل بین ذینفعان این حوزه به شیوه های مختلف نظیر برگزاری نمایشگاه، فن بازار، همایش، سمینار، مصاحبه های مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی فضایی را در کشور ایجاد می کند که ضمن ارتقاء شان و جایگاه پژوهش و فناوری، بسترسازی محکمی را برای ادامه راه تقویت و توسعه پژوهش و فناوری که ضامن پیشرفت واقعی کشور و ایجاد ثروت، رفاه و امنیت برای مردم است در ابعاد اجتماعی و فرهنگی فراهم نماید. از سال ۱۳۷۹ به منظور ترويج فرهنگ پژوهش، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري چهارمين هفته آذرماه را با توجه به نامگذاري ۲۵آذرماه به نام روز پژوهش از طرف شوراي فرهنگ عمومي، به نام هفته پژوهش نام نهاد و مسئوليت برگزاري اين هفته را به معاونت پژوهشي اين وزارت سپرد.
اهداف برگزاری هفته پژوهش و فناوری:
-         ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در سطح کشور و ارتقای شان و جایگاه پژوهش و فناوری فعالان در این حوزه
-         تشویق و ترغیب پژوهشگران و فناوران کشور به تولید بیشتر علم و فناوری و عزت و ثروت ناشی از آن
-         تبیین وضعیت موجود پژوهش و فناوری، روندها و آینده آن در کشور برای افکار عمومی و مسولین و اخذ بازخورد برای هماهنگی و پیشرفت کار
-         شناسایی و عرضه یافته های پژوهش و فناوری
-         بسترسازی برای تجاری سازی یافته های پژوهش ها و فناوری های توسعه یافته
-         برقراری ارتباط سازنده میان پژوهشگران و فناوران دستگاه های اجرایی و خریداران دستاوردها یا تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت
-         تشویق و تقدیر از پژوهشگران و فناوران برتر
-         ارزیابی فعالیت های پژوهشی و فناوری یکساله دانشگاه ها و دیگر مراکز تحقیقاتی
-         افزایش حساسیت و توجه مدیران به فعالیت های پژوهشی و فناوری
در همین راستا دانشگاه صنعتی قم ویژه برنامه هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران برگزیده دانشگاه را در روز سه شنبه 1397/09/27 ساعت 13 در سالن همایش شهید آخوندی برگزار می نماید.
ضمناً از کلیه علاقمندان ، اساتید و دانشجویان دعوت بعمل می آید تا در برنامه های هفته پژوهش دانشگاه شرکت نمایند.

ویژه برنامه هفته ملی پژوهش در دانشگاه صنعتی قم

دوشنبه بیست و ششم آذر 1397 ساعت 9:32 ق ظ
چهارمین کنگره بین الملی فرهنگ و اندیشه دینی

چهارمین کنگره بین الملی فرهنگ و اندیشه دینی

دوشنبه بیست و هفتم آذر 1396 ساعت 10:19 ق ظ
چهارمین کنفرانس بین المللی فناوری و مدیریت انرژی با رویکرد “انرژی، ایمنی، بهداشت ومحیط زیست”
چهارمین کنفرانس بین المللی فناوری و مدیریت انرژی با رویکرد “انرژی، ایمنی، بهداشت ومحیط زیست” با هدف گسترش و پیشبرد دانش مدیریت انرژی و توسعه کیفیت زیست محیطی و به منظور ارائه آخرین دستاوردهای علمی، تحقیقاتی، صنعتی و شناسایی و تشویق برندها و سازمانهای متعهد مورخ ۱۱و ۱۰ بهمن ماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می گردد.
این کنفرانس با تجربه موفق در دوره های گذشته، حضور جمعی از مقامات عالی رتبه کشوری، چهره های مطرح علمی و صنعتی داخلی و خارجی از کشورهای پیشرو در حوزه انرژی و محیط زیست با حمایت و مشایعت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام – وزارت نیرو – وزارت صنعت، معدن و تجارت – وزارت علوم، تحقیقات و فناوری – سازمان حفاظت محیط زیست – سازمان ملی استاندارد ایران و همکاری ویژه دانشگاه شهید بهشتی و سایر دانشگاه ها و سازمان ها و نهاد های معتبر کشور را به همراه دارد. جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس 09122653235- 88847964 تماس گرفته و  یا به لینک زیر مراجعه فرمایید. http://www.ieanc.org/fa/
گفتگو با دانشجوی ترم هشتم رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی قم  که در مسابقات بین المللی اختراعات ژنو جایزه ویژه را کسب نمود
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: سینا بروجردی دانشجوی ترم هشتم رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی قم با ساخت زیر دریایی در مسابقات بین المللی اختراعات ژنو جایزه ویژه را کسب نمود.
سینا بروجردی در گفتگو با خبرنگار واحد روابط عمومی گفت: این زیردریایی طی 2 سال توسط یک تیم 5 نفره ساخته شد. این زیردریایی در عمق 50 متری دریا بر روی لوله های نفتی به وسیله مگنت های خاصی می چسبد و با مقاومت در برابر جریان های زیر سطحی می تواند با دقت بالا لوله های نفتی را مورد بررسی قرار دهد. دقت و توان این زیر دریایی به حدی بالا است که می تواند جایگزین چند غواص شود.
وی افزود: از دیگر مزایای این زیردریایی پاک کردن خزه و رسوبات از بدنه کشتی است . در حال حاضر پاک کردن بدنه کشتی های غول پیکر کاری بسیار زمان بر و پر هزینه می باشد . زیرا کشتی ها باید از اب خارج شوند و در یک محیط بزرگ پاک شوند در حالی که این زیر دریایی می تواند ، عملیات پاک سازی کشتی های غول پیکر را در داخل آب و حتی در حال حرکت انجام دهد .
در ادامه سینا بروجردی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه  در دنیای امروز مسائل مربوط به  نفت و گاز جز موارد استراتژیک محسوب می شود، استفاده از این زیردریایی در صنایع نفتی می تواند بسیار موثر باشد.
دانشجوی ترم هشتم رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی قم با اشاره به علاقه مندی اش به ساخت ربات افزود: از زمان دانش آموزی  با شرکت در مسابقات خوارزمی ساخت ربات را آغاز کردم و رتبه خوبی هم کسب کردم و همچنین در مسابقات بین المللی ربوکاپ نیز توانستم مقام دوم را کسب کنم.
وی در مورد مشکلات این پروژه گفت: برای تشکیل تیم، فضای فیزیکی جهت ساخت زیردریایی، مسائل مالی و ... بسیار دچار مشکل بودیم . با این وجود به هیچ عنوان نا امید نشده ام . با تمام شرکت ها و کارخانه ها جهت حمایت های مالی تماس گرفتم و حضوری با مدیران آنها ملاقات می کردم تا درنهایت شرکت پلی رود اتصال که تولید کننده لوله های پلی اتیلن بین شهری است حمایت مالی از کار ما را به عهده گرفت.
سینا بروجردی در پاسخ به سوال اینکه قصد اقامت در خارج از کشور را دارید یا نه گفت: اگر واقع بینانه به قضیه نگاه کنیم خارج از کشور مزایای زیادی برای یک جوانی مثل من دارد، به عنوان مثال دانشگاه های خیلی خوب، درآمد بالا و... ولی به نظر من باید در ایران ماند و شرایط را تغییر داد. اگر امکانات بود که چه بهتر ولی اگر نبود باید راه های جدید را امتحان کرد و حتی راهی را ساخت.
در پایان وی افزود:  چند ماه آینده نیز با همین زیردریایی در یکی از نمایشگاه هایی که ناسا در آمریکا برگزار میکند شرکت خواهم کرد ، البته ارسال  دعوت نامه از امریکا  و مراحل ابتدایی کار انجام شده است .همچنین با انگیزه ای مضاعف در حال اجرای پروژه جدیدتری هستم که ان شا الله با توکل به خدا و تجربیاتی که در پروژه قبلی کسب کرده ام، منتظر نتیجه ی بسیار خوبی هستم.
شرکت دانشگاه صنعتی قم در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری وفن بازار جمهوری اسلامی ایران و تجلیل از ریاست محترم دانشگاه
شرکت دانشگاه صنعتی قم در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری وفن بازار جمهوری اسلامی ایران و تجلیل از ریاست محترم دانشگاه
استاد دانشگاه صنعتی قم به عنوان پژوهشگر و فناور برتر استان معرفی شد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: همزمان با هفته پژوهش، در 5 گروه کشاورزی، فنی و مهندسی، علوم پزشکی، علوم پایه و حوزوی پژوهشگران برتر استان انتخاب شدند.
دکتر محبوبه شمسی مدیر آموزش و مدیرگروه کامپیوتر نرم افزار دانشگاه صنعتی قم به عنوان پژوهشگر برتر استان در زمینه فنی و مهندسی انتخاب شد.