امروز : دوشنبه سی ام اردیبهشت 1398
اخبار

اخبار


تازه های دانشگاه

پیاده سازی و ثبت اختراع طرح مدیریت هوشمند مزرعه و گلخانه توسط استاد هیات علمی دانشگاه صنعتی قم
پنجشنبه چهارم بهمن 1397 ساعت 11:12 ق ظ - توسط : مدیر پرتال


به گزارش روابط عمومی دانشگاه: طرح مدیریت هوشمند مزرعه و گلخانه برای اولین بار در ایران توسط دکتر یاسر عطارایزی از اساتید هیات علمی گروه برق دانشگاه صنعتی قم در مرکز نوآوری این دانشگاه در حال پیاده سازی و ثبت اختراع می باشد.
 با توجه به اینکه مهم ترین دغدغه محیط زیست، مدیریت منابع آبی موجود و در عین حال گسترش فعالیت های کشاورزی است، هدف این طرح کنترل مکانیزه  سیستم آبیاری در مزرعه ها، گلخانه ها و باغات است. در این طرح بر اساس انواع سنسورهایی که در نقاط مختلف مزرعه ،گلخانه و باغ قرار داده شده است از وضعیت کلیه نقاط اطلاعات دریافت و توسط یک شبکه مخابراتی کم توان به مرکز مونیتورینگ ارسال می شود. این اطلاعات شامل میزان رطوبت خاک، دمای خاک، شدت تابش خورشید، میزان PH خاک و... می باشد. در این مرکز بر اساس دادههای ارسالی و الگوریتم هایی که  توسط مشاورین  و متخصصین  امور کشاورزی  مد نظر قرار می گیرد، برای باز و بسته کردن جریان آب دستور ارسال میشود. داده های دریافتی از سنسورها نه تنها برای آبیاری بلکه جهت برآورد وضعیت فعلی مزرعه میتواند مورد استفاده قرار گیرد.
بر اساس این اطلاعات  می توان در مورد  انجام اقداماتی مانند سم پاشی، اصلاح خاک ، باز و بسته کردن سایهبانها و ... استفاده نمود. نکته مهم در این شبکه این است که نودهای نصب شده و مکانهای مختلف که شامل سنسورها و سیستم فرستنده و گیرنده هستند باید دارای قابلیت تحمل شرایط محیطی سخت وهمچنین ارزان و دارای توان مصرفی بسیار کم باشند که بتواند فقط با استفاده از انرژی خورشیدی و باطریهای کوچک کار کنند. در این سیستم از شبکه بی سیم مبتنی بر ناحیه وسیع کم توان (LPWAN) استفاده می شود.
این طرح در حال پیاده سازی و ثبت اختراع می باشد.
شایان ذکر است  دکتر عطار ایزی جهت پیاده سازی این طرح از مزرعه زیتون مهندس بلند نظر از کارآفرینان برتر استان قم بازدید کرد.

 
آدرس:  قم – بلوار سردار شهید خدا کرم( جاده قدیم تهران) - صندوق پستی: 1519-37195
تلفن: 6641601-0251 - فاکس: 6641604 -0251
پست الکترونیک:: Info.admin@qut.ac.ir