امروز : شنبه بیست و دوم مرداد 1401
اخبار

اخبار


اخبار امور فرهنگی

RSS
جامعه دانشگاهی صنعتی قم یوم الله 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی را گرامی داشتند
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: جامعه دانشگاهی صنعتی قم با قرائت بیانیه توسط بسیج دانشجویی و آتش زدن پرچم آمریکا، 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی را گرامی داشتند.
متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:
شعار سرنگونی رژیم شاه را در عمل نظاره کرده ایم،ما شعار آزادی و استقلال را به عمل خود زینت بخشیده ایم،ما شعار مرگبرآمریکا را در عمل جوانان پرشور و قهرمان و مسلمان در تسخیر لانه فساد و جاسوسی آمریکا تماشا کرده ایم،ما همه شعارهایمان را با عمل محک زده ایم.    حضرت امام خمینی(ره)
انقلاب اسلامی ایران را به جرأت میتوان تجلی تمام نمای استکبار ستیزی و آزادی خواهی به معنای نفوذ در قلوب ملت ها و کشور های جهان بدون جنگ و خون ریزی دانست.  با وجود گذشت سی و نه  سال از سیزده آبان سال  پنجاه و هشت ،حرارت و شور جوانان و دانشجویان در مقابله با استکبار دوچندان شده است.


شهدای مدافع حرم و رزمندگان اسلام در مقابله با تکفیری های مسلمان نما خود گواهی بر ادامه ی راه شهدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس است. بعد از طرح موضوع مذاکرات افرادی جاهلانه و یا خائنانه قصد داشتند این راه ناهموار ارتباط با استکبار را هموار جلوه دهند و مجددا ازحذف شعار مرگ بر آمریکا توسط امام خمینی(ره) صحبت به میان آوردند اما حقیقت این است بازخوانی نظرات صریح امام خمینی(ره) نشان می دهد ایشان در طول دوران مبارزه و پس از انقلاب هیچ اشاره ای حتی کوتاه در خصوص کنار آمدن با آمریکا نداشته اند.
آنچه که سیزده آبان امسال را از سالهای گذشته متمایز میکند آشکار شدن نیت شوم ایالت متحده آمریکا در تمام مذاکرات و بد عهدی آنان برای رفع تحریم های ظالمانه علیه کشورمان است.حمایت های مکرر آمریکایی ها از تروریست های خونخوار در منطقه برای به خاک و خون کشیدن و تضعیف کشور های مسلمان ایجاد فتنه و جنگ های داخلی،حمایت از رژیم سفاک سعودی در بمباران مردم مظلوم یمن فقط گوشه ای از شرارت های دولت آمریکا علیه مسلمانان است.


تجربه نشان داده است که ایالت متحده آمریکا از هر راه نامشروعی برای ضربه زدن به ملت ایران و مسلمانان جهان استفاده می کند و هر گونه تلاشی داخلی برای بزک کردن این دولت و فراموشی جنایات آن، جفای تاریخی در حق ملت ایران است.
امام و شهدای دفاع مقدس به ما آموختند که تنها راه پیروزی ، مقاومت و تکیه بر ایمان و تقوا است. طبق فرمایش رهبرمعظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی)؛ آمریکا رو به افول است، چهل سال است که چالش بین آمریکا و ایران ادامه دارد و انواع تحرکات از سوی دشمن اتفاق افتاده است؛ از جنگ نظامی و اقتصادی تا جنگ رسانه‌ای را آمریکا به راه انداخت. در این چالش چهل ساله، طرف مغلوب آمریکا و طرف پیروز جمهوری اسلامی است. دلیل مغلوب بودن آمریکا هم این است که حمله را او شروع کرده اما به مقاصد خود نرسیده است.


ما به وعده ی خداوند منّان ایمان داریم و با تلاش و استعانت از درگاه الهی در این مسیر ثابت قدم خواهیم بود.
" ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه الا تخافوا و لا تحزنوا و ابشروا بالجنه التی کنتم توعدون"
صدق الله العلی العظیم

 برگزاری محفل انس با قرآن کریم در دانشگاه صنعتی قم
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: به منظور ترویج و ترغیب اساتید، کارکنان و دانشجویان به قرائت قرآن کریم ،محفل انس با قرآن با حضور قاری بین المللی استاد فروغی به همت مدیریت فرهنگی و اجتماعی وکانون قرآن و عترت دانشگاه صنعتی قم در نمازخانه دانشگاه برگزار شد.


مسئولین دانشگاه صنعتی قم به بدرقه کاروان اربعین رفتند
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: 70نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی قم به همت بسیج دانشجویی این دانشگاه راهی پیاده روی اربعین شدند. مسئولین دانشگاه صنعتی قم نیز با حضور در گلزار شهدا ضمن تجدید پیمان با آرمان های شهیدان دفاع مقدس و مدافع حرم، کاروان پیاده روی اربعین را بدرقه کردند.

ویژه برنامه سوگواری اربعین حسینی در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: ویژه برنامه سوگواری اربعین حسینی با حضور آیت الله احدی به همت هیات دانشجویی دانشگاه صنعتی قم برگزار شد.

آیت الله احدی در سخنرانی خود فصل های رسیدن به وجود وصالی را برشمرد.  وی اولین مرحله رسیدن به وجود وصالی را تقرب دانست. وی افزود: هر انسانی باید در راه رسیدن به سعادت ، دنبال صراط برود. صراط فقط و فقط با تقرب به ایزد متعال ایجاد می شود. مسائل دنیوی که می تواند انسان را به تقرب نزدیک کند سراج است. تحصیلات یک سراج است که می تواند با خدمت به خلق، شخص را به نزدیکی و تقرب الهی برساند.
آیت الله احدی گفت: ذات همه انسان ها پاک و الهی است . غفلت از معجزات ، فراموش کردن حساب و کتاب اخروی ،عدم مطالعه و آگاهی باعث سیاهی قلب و دوری انسان از خدا می شود.

وی در خصوص پیاده روی اربعین گفت: خود معصومین (ع) هستند که شخص را به مکان های زیارتی دعوت می کنند. در آیات و روایات هم به زیارت امام حسین (ع) با پای پیاده بسیار تاکید شده است.  حتی امام حسین (ع) می فرمایند : من خودم ضامن کسانی هستم که با پای پیاده به زیارت من می آیند. همچنین امام صادق(ع) درباره ثواب زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده می‌فرمایند: کسى که با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود،خداوند به خاطر هر قدمى که برمی دارد یک حسنه برایش می نویسد ، یک گناه از او را محو می کند و یک درجه به مرتبه‏ اش می افزاید.
شعر خوانی شاعر آیینی سید حمیدرضا برقعی و مداحی ذاکر اهل بیت کربلایی ناصر رسولیان از دیگر قسمت های ابن برنامه بوده است.

 
مراسم معارفه  دانشجویان جدیدالورود برگزار شد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه: در آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه صنعتی قم پذیرای469 دانشجوی جدیدالورود در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده است. به همین منظور مراسم آشنایی و معارفه این دانشجویان با حضور مسئولین دانشگاه به همت مدیریت فرهنگی برگزار شد.

دکتر رضایی نور ضمن خیر مقدم به دانشجویان جدیدالورود، موفقیت آنها را درکنکور سراسری سال 1397 تبریک گفت. وی افزود: یکی از ویژگی های شاخص این دانشگاه حضور اساتید جوان که از دانشگاه های مطرح فارغ التحصیل شده اند می باشد.همچنین حضور کارکنان با انگیزه و با نشاط رشد و بهره وری دراین دانشگاه را ارتقا داده است.
دکتر رضایی نور گفت: دانشجویان خلاق و نخبه دانشگاه صنعتی قم موفقیت های زیادی را برای این دانشگاه به ارمغان آورده اند.آمار بالای قبولی دانشجویان کارشناسی دانشگاه صنعتی قم در مقطع کارشناسی ارشد،کسب رتبه دوم در مسابقات زیردریایی،کسب رتبه هفتم در مسابقات نانو و کسب عنوان اختراعات برتر در مسابقات ژنو از جمله فعالیت های دانشجویان در این دانشگاه می باشد.
وی افزود: میل به تغییر،تحول و تلاش مبنای کار مسئولین دانشگاه صنعتی قم است. در همین راستا با تلاش شبانه روزی مسئولین در تابستان سال جاری دانشکده برق و کامپیوتر ،کتابخانه مشکوة السادات ،سالن ورزشی شهید شهریاری تاسیس شد. همچنین اقدامات اولیه جهت احداث زمین چمن مصنوعی در دانشگاه انجام شده است.
خوابگاه های دانشجویی نیز به منظور استقبال شایسته از دانشجویان جدیدالورود بهسازی و تجهیز شده است.
وی اظهار داشت: زمین اصلی دانشگاه در کیلومتر 9 جاده قدیم  قم_ تهران می باشد که با رایزنی های صورت گرفته تا چند سال آتی سایت اصلی دانشگاه را در آن زمین خواهیم ساخت.
دکتر رضایی نور گفت: مسئولین دانشگاه جهت ارائه خدمات هر چه بهتر آموزشی،رفاهی و صنفی حداکثر تلاش خود را خواهند داشت و در این راه همکاری و همیاری شما عزیزان بسیار مهم و موثر می باشد.در این راستا از همه شما عزیزان می خواهم که ما را نقد کنید، البته نقد منصفانه و سازنده.
وی افزود: روحیه شاداب و انرژی مثبت دانشجویان انگیزه مسئولین دانشگاه را جهت ارائه خدمات مطلوب  در زمینه های آموزشی، رفاهی ، صنفی و ... چندین برابر خواهد کرد.
رئیس دانشگاه صنعتی قم دوره تحصیل در مقطع کارشناسی را یکی از مهم ترین دوران زندگی جوانان قلمداد کرد و افزود: اگر می خواهید یک مهندس موفق و کارآمد باشید یادگیری مهارت هایی چون مدیریت زمان، گزارش نویسی و... بسیار مهم می باشد.
در ادامه حجت الاسلام شریفی دوست مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان و تبریک جهت ورود دانشجویان جدیدالورود به عرصه جدیدی از علم آموزی، شهر مقدس قم را عش آل الله دانست و افزود: شما عزیزان دعوت شده کریمه اهل بیت (س) به این شهر مقدس هستید.
وی گفت: در این دوران شما عزیزان می توانیداستفاده حداکثری را از فضای معنوی و مذهبی شهر مقدس قم داشته باشید. چرا که با استناد به آیات و روایات، کریمه اهل بیت جلوه ای از حضرت زهرا(س) می باشد.
مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه در مورد طرح همام(هسته های مباحثاتی اندیشه های استاد مرتضی مطهری) گفت : این طرح که توسط دفتر نهاد در دانشگاه اجرا میشود به حمد الله تا به امروز مورد استقبال بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است . در این طرح دانشجویان با اندیشه های ناب استاد مطهری آشنا میشوند و با به کار گیری از رهنمود های این استاد بزرگوار خیر و برکت را در زندگی خود جاری می کنند.
در این مراسم  دکتر آقا محمدی معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه ضمن بیان مطالبی در خصوص آشنایی دانشجویان با امور آموزشی و پژوهشی در دانشگاه گفت: شما عزیزان باید همراه با رشد علمی،  رشد معنوی و شخصیتی هم داشته باشید.
همچنین دکتر کریمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه پس از توضیح مسائل مربوط به دانشجویان در زمینه امور فرهنگی،خوابگاه و تغذیه به نقش مهم دانشجویان در رشد و شکوفایی جامعه اشاره کرد.

معرفی  اداره  حراست ، تشکل های دانشجویی انجمن اسلامی ، جامعه اسلامی ، بسیج دانشجویی ، کانون خیریه نیکان و انجمن های علمی از دیگر بخش های این برنامه بوده است .
در انتها نیز با اهدای هدیه ای به رسم یادبود ، مقدم دانشجویان جدیدالورود گرامی داشته شد.

ورود کاربران
ثبت نام بازنشانی رمز ورود