امروز : دوشنبه هجدهم اسفند 1399

فضای آموزشیآزمایشگاه مرکزی برق و کامپیوتر

آزمایشگاه مرکزی برق و کامپیوتر با هدف فراهم نمودن زمینه و امکانات لازم برای طراحی، بررسی، شبیه سازی و تحلیل سیستم ها و مدارات الکترونیکی دیجیتال و آنالوگ در دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی قم تاسیس شده است. آزمایشگاه های مدار الکتریکی، مدار منطقی، الکترونیک، میکروکنترلر، معماری کامپیوتر، مدار مخابراتی و الکترونیک صنعتی در این آزمایشگاه برگزار می­شود. تجهیزات این آزمایشگاه شامل ویدئو پرژکتور، منبع تغذیه، اسیلوسکوپ، فانکشن ژنراتور، اسپکتروم انالایزر و کامپیوتر می­باشد. این آزمایشگاه همچنین شامل ماژولهای آموزشی زیر می باشد:
- آزمایشگاه کنترل صنعتی: مجموعه آموزشی کنترل کننده منطقی برنامه پذیر (PLC) مدل S7-300تجهیز شده است
-آزمایشگاه مدار مخابراتی: تست و راه اندازی اسیلاتورها ، مدولاتور ها و دمودولاتور ها با استفاده از ماژول AT-AC101
-آزمایشگاه الکترونیک صنعتی: شامل اینورتر، مبدلهای DC-DC، یکسوکننده ها و...
کارگاه برق
این مجموعه مجهز به تابلوهای مدار فرمان و قدرت برق صنعتی، تابلو آموزشی برق ساختمان، مجموعه آموزشی ماشینهای الکتریکی و ترانسفورماتورها و انواع ماشینهای الکتریکی شامل ماشین جریان مستقیم، ماشین سنکرون، ماشین القایی سه فاز قفسه سنجابی، ماشین القایی سه فاز سیم بندی شده، ماشین القایی تک فاز و ... می باشد. دروس کارگاه برق، آزمایشگاه های ماشینهای الکتریکی و آزمایشگاه مبانی برق در این کارگاه برگزار می شود.
سایت تخصصی دانشکده برق و کامپیوتر:
این سایت جهت برگزاری کلاس های درسی تخصصی دانشکده برق و کامپیوتر و همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی دانشکده جهت استفاده دانشجویان دانشکده برق و کامپیوتر راه اندازی با کامپیوتر و ویدئوپرژکتور تجهیز شده است. در این سایت کلاس های درس شبیه سازی کامپیوتری،گرافیک کامپیوتری، مهندسی نرم افزار، مهندسی اینترنت، هوش مصنوعی به صورت همزمان با کلاس درس برگزار می­شود.