امروز : سه شنبه سی ام دی 1399
گروه مهندسی کنترل

 

در تعریفی ساده و ابتدایی، مهندسی کنترل، علم کنترل متغیرهای اساسی هر سیستم و تنظیم آن متغیرها در حد دلخواه می‌باشد. این امر اغلب به صورتی بایستی انجام پذیرد که بر مبنای برخی ملاکهای مطلوب ‌باشد. این ملاکها می‌تواند شامل سرعت، زمان، مصرف سوخت و... باشد. به عنوان یک مثال ساده می‌توان کنترل زمان اوج گیری یک هواپیمای جنگنده را در نظر گرفت. زاویه پره‌ها، میزان سوخت تزریقی و سایر متغیرهای تاثیرگذار بایستی با روشهای ریاضی محاسبه شده تا بتوان به خوبی این زمان را کاهش داد.
کنترل، در پیشرفت علوم دیگر نقش ارزنده‌ای را ایفا می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت مهندسی کنترل حلقه اتصال میان مهندسی برق و رشته‌های دیگر می‌باشد. علاوه بر نقش کلیدی در فضاپیماها و هدایت موشک‌ها و هواپیماها، به صورت بخش اصلی و مهمی از فرآیندهای صنعتی و تولیدی نیز درآمده‌است.
به کمک این علم می‌توان به عملکرد بهینه سیستم‌های پویا، بهبود کیفیت و ارزان‌تر شدن فرآورده‌های تولیدی، گسترش میزان تولید، ماشینی کردن بسیاری از عملیات تکراری و خسته‌کننده دستی و نظایر آن دست یافت. هدف سیستم کنترل عبارت است از کنترل خروجی‌ها به روش معین به کمک ورودی‌ها از طریق اجزای سیستم کنترل که می‌تواند شامل اجزای الکتریکی، مکانیکی و شیمیایی به تناسب نوع سیستم کنترل باشد.
گروه مهندسی کنترل دانشگاه صنعتی قم با هدف پژوهش و آموزش در زمینه های مذکور شروع به فعالیت نموده است و در حال حاضر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کنترل دانشجو می پذیرد.

اعضای هیات علمی گروه مهندسی برق کنترل

 جواد شریفی( مدیر گروه مهندسی برق کنترل)
•    استادیار
•    تخصص:کنترل 
•    زمینه پژوهشی:شناسایی سیستم، کنترل در سیستم های نهفته و هدایت و ناوبری                          
•    تلفن:(2536641601)(98+)
•    رایانامه: sharifi[AT]qut.ac.ir
صفحه Google Scholar
ادامه اطلاعات...